Ana Sayfa Hukuk&Etik 30 Bin Nüfuslu Hasarlı ASM Hizmet Vermeye Devam Etti

30 Bin Nüfuslu Hasarlı ASM Hizmet Vermeye Devam Etti

AHEF Başkanı Dr. Türkü Yağmur Nehir,

AHEF (Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu) deprem bölgesindeki ASM’lerin durumunu ve aile hekimlerinin içinde bulunduğu zor durumu her sık sık gündeme taşıyor. Deprem bölgesinde Aile Sağlığı Merkezleri konusunda hali hazırda önemli ölçüde bir eksiklik ve şartlarında da sıkıntı varken şimdi de Malatya’da 30 bin nüfuslu Aile Sağlığı Merkezi’nin güçlendirme çalışmaları için bir süre devre dışı bırakılmasına karar verildi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan açıklamada Malatya’da kayıtlı nüfusu en yüksek olduğu Sıtmapınarı Aile Sağlığı Merkezi (ASM) binasında güçlendirme yapılacağı belirtildi. Oysa ki 6 Şubat depremi sonrasında bu ASM’nin önce güvenli olmadığı raporlanmış, geçtiğimiz yaz aylarında da tekrar kullanıma açılmıştı.

AHEF Başkanı Dr. Türkü Yağmur Nehir, Malatya’nın en fazla kayıtlı nüfus potansiyeline sahip olan Sıtmapınarı Aile Sağlığı Merkezi’nde yapılacak ASM’ye en az 15 konteyner gerektiğini ancak tahsis edilebilecek adedin 5 olarak açıklandığını söyledi. “ASM’nin kullanılmaz halde olduğu ve acilen güçlendirilecek ölçüde hasarlı olduğu aşikarsa neden bu ASM kullanıma açıldı. Daha sonra neden tekrar tetkik yapılma gereği görüldü. Yapılan kontrollerde sağlam olmadığı, acilen güçlendirilmesi gerektiği ortaya çıktı, hadi bunu da anlayabiliyoruz. Peki bu ASM’ye bağlı 30 bine yakın nüfus ne yapacak?”

Malatya Sıtmapınarı Aile Sağlığı Merkezi’ne 30 bine yaklaşan kayıtlı nüfus bulunduğunu tekrar vurgulayan Dr. Nehir, Malatya’nın en çok nüfus potansiyeline sahip aile sağlığı merkezi olan bu ASM’den vatandaşların kısıtlı hizmet alacağını belirterek bu plansızlığın acilen düzeltilmesini talep ettiklerini söyledi. “Aile sağlığı biriminin hizmet verdiği bu aile sağlığı merkezinin hizmet veremez halde olacağı için Malatya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından aile sağlığı merkezinin bahçesine konteynerler kurulacağı söylendi. Fakat şu aşikar ki bu potansiyeli kurulacak 5 adet konteyner karşılayamaz. ASM’nin nüfusuna ve potansiyeline bakıldığında en az 15 konteyner kurulmalı. Aksi halde ileride doğabilecek bir aksaklıkta da Aile Hekimi sorumlu tutulur. Bu sorun ancak alternatif bir binayı, yapıyı yer göstermekle çözülür. 11 doktorun hizmet verdiği bir ASM bir anda 3 doktorun hizmet verebileceği konteynere dönüştürülmemeli.”