Ana Sayfa Manşet Maymun çiçeği virüsüne karşı aşılama başladı

Maymun çiçeği virüsüne karşı aşılama başladı

Hollanda’da maymun çiçeği virüsünün yüksek oranda görüldüğü eşcinsel erkekler, transseksüeller ve seks işçilerinin aşılanmasına başlandı.

Sağlık yetkilileri, maymun çiçeği virüsünün kesinlikle bir “eşcinsel hastalığı olmadığını” vurgulayarak, şimdiye kadar virüsün esas olarak bu gruplar arasında yayılması nedeniyle, risk altındaki 32 bin kişinin aşılanacağını bildirdi. tamamı için başlığı tıklayınız

Hindistan’da maymun çiçeği alarmı: Yurt dışı seyahat geçmişi olmayan bir kişide virüs görüldü-BBC

Hindistan’ın başkenti Delhi’de, yakın bir zamanda yurt dışı seyahat geçmişi olmayan 34 yaşındaki bir erkekte maymun çiçeği virüsü tespit edildi. Ülkede vaka sayısı dörde yükseldi.

Federal Sağlık Bakanlığı Delhi yönetiminden, bu kişinin temas ettiği kişileri saptamasını istedi. Merkezi hükümet ayrıca tüm eyaletlerden, vakaları yakından izlemelerini talep etti.

Hükümet hastalığın yayılmasına önlemeye yönelik tavsiyeleri içeren bir yönerge yayımladı. tamamı için başlığı tıklayınız

DSÖ, maymun çiçeği vakalarıyla temasta olanlara seyahatten kaçınmaları tavsiyesinde bulundu – independent

DSÖ Maymun Çiçeği Uzmanı Lewis, “Vakalarla yakın temas halinde olanların 9 gün boyunca vücut ısılarını ölçerek takipte kalmaları ve bu süreçte seyahatten kaçınmalarını tavsiye ederiz” dedi

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisindeki basın toplantısında konuşan DSÖ Maymun Çiçeği Uzmanı Dr. Rosamund Lewis, maymun çiçeği salgınının 23 Temmuz’da küresel acil durum (PHEIC) ilan edilmesi kararını değerlendirdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lewis, maymun çiçeği salgınıyla daha organize uluslararası mücadele yapılabilmesi için küresel acil durum ilanı kararının alındığına vurgu yaparak, “Bu sayede salgından etkilenen ülkelere tıbbi yardım ve aşı paylaşımı daha mümkün olabilir” dedi.

Lewis, doğru stratejilerin izlenmesi durumunda salgının durdurulabileceğinin altını çizerek, DSÖ üyesi ülkelerin bu konuda beraber hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Yakın temaslılar 9 gün boyunca takipte kalmalı

Maymun çiçeği salgınına karşı seyahat yasakları getirilip getirilmemesi gerekliliğine dair soru üzerine Lewis, “Virüsün bulaştığı kişiler bir süre kendilerini izole etmeli ve dolayısıyla seyahatten kaçınmalıdır. Bunun yanı sıra vakalarla yakın temas halinde olanların 9 gün boyunca vücut ısılarını ölçerek takipte kalmaları ve bu süreçte seyahatten kaçınmalarını tavsiye ederiz” dedi.tamamı için başlığı tıklayınız