Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hong Kong’da süper bulaştırıcılık olayı

Hong Kong’da süper bulaştırıcılık olayı

Hong Kong’daki lüks bir spor salonundaki COVID-19 salgını, cuma günü 60 yeni olgunun doğrulanmasının ardından şehirde yeni bir virus dalgası başlatabilecek bir “süper yayılma” korkusunu ateşledi.

En son infeksiyonların çoğu, gurbetçi topluluğu arasında popüler olan Hong Kong’un Sai Ying Pun bölgesinde, boks ve ağırlık kaldırma (powerlifting) kursları sunan Ursus Fitness merkezindeki salgınla bağlantılıydı.

‘Superspreader’ outbreak at luxury Hong Kong gym sparks fears of fifth wave

A Covid-19 outbreak at a luxury gym in Hong Kong has sparked fears of a “superspreader” event that could set off another wave of the virus in the city, after 60 new cases were confirmed on Friday.

Devletin pandemi danışmanı David Hui Hong Kong Radyo Televizyonu’nda cuma günü yaptığı açıklamada “Bunun süper yayılma olayı olduğunu söyleyebiliriz” dedi ve spor salonundan başlayan bu salgının beşinci dalga endişesi yarattığını ekledi.

Sağlık Koruma Merkezi’ne göre Hong Kong altı haftadan uzun süredir en yüksek COVID-19 olgusunu perşembe günü bildirdi. Sağlık Koruma Merkezi’nin bulaşıcı hastalıklar şubesi başkanı Chuang Shuk-kwan’a göre, 60 yeni olgunun 47’si spor salonuyla bağlantılı.

Haber İçin Tıklayınız