Ana Sayfa İlaç COVID-19 Burun Spreyi

COVID-19 Burun Spreyi

COVID-19 Burun Spreyi Tedaviyi Değiştirebilir

ABD’nin Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesi’nde geliştirilen umut verici bir antiviral tedavi sistemi, COVID-19 enfeksiyonlarını önleme ve tedavi etmede önemli bir ilerleme sağlayabilir.

Devam eden araştırmada protein bazlı yeni bir antikor burun spreyi geliştirmek için ilk olarak süper bilgisayarları kullanıldı. Fareler üzerinde yapılan testler başarılı oldu ve COVID-19 ile mücadelede umut verici sonuçlar alındı.

Uzmanlar, burun spreyi ile tedavinin, özellikle ilaç ve aşı dağıtımında sorun yaşanan bölgelere tedavinin ulaştırılması açısından avantaj sağladığına vurgu yapıyor.

Kelly Callahan de bu uzmanlardan biri. Callahan, dünyadaki en uzak ve en sıcak yerlerden bazılarında ihmal edilen tropikal hastalıklardan muzdarip insanlara tedavi ve ilaç sağlamak için yıllardır, küresel kar amacı gütmeyen, Carter Merkez’inde çalışıyor.

Callahan, “Herkes yakınımızda yaşamıyor, bu yüzden bu aşıları veya ilaçları bazen çok uzaklara götürmemiz gerekiyor ve böyle bir süreçte ilaçları korumak için soğuk ortamı korumak zorlaşıyor” diyor.

Callahan, ilaçları soğuk tutmanın tek lojistik engel olmadığına da vurgu yapıyor. Antikor tedavilerinin geliştirilmesi zor. Bu tedaviler pahalı ve çoğunlukla tıbbi personel tarafından uygulanması şart. Sağlık uzmanlarının çok iyi bildiği gibi, birçok hasta da iğne olmak istemiyor. Bunlar tüm dünyada COVID-19 aşılarını uygulamaya çalışan sağlık sektörü çalışanlarını rahatsız eden zorluklar.

Callahan, “İlaç dağıtımının yoğunluğunu ve zorlukları azaltmak için yapılabilecek her şey teslimatı çok daha kolay hale getirir.”

Northwestern Üniversitesi’nden Dr. Michael Jewett’in yapmaya çalıştığı da tam olarak bu.

Üniversitenin Sentetik Biyoloji Merkezi Direktörü Dr. Jewett, “Bu, anti-viral tedavilerin sunulma biçiminde devrim yaratabilir” diyor.tamamı için kaynağa bknz