Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Böceklerden İlham Alınarak Kemik Ve Eklem İmplantları Geliştirildi

Böceklerden İlham Alınarak Kemik Ve Eklem İmplantları Geliştirildi

implant

Yusufçuk ve ağustos böceklerinin kanatlarından ilham alan araştırmacılar, ortopedik implantlar için yeni bir kaplama geliştirdiler. Implantın sadece zararlı bakterileri parçalamakla kalmayacağını, aynı zamanda sistem üzerindeki baskıyı da izleyip, yaklaşan implant arızası konusunda uyarıda bulunabilecegini belirttiler.

Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign’deki (UI) araştırmacılar, ortopedik implantlardan kaynaklanan kalıcı bir sorunu çözmek için yusufçukların ve ağustos böceklerinin bakterilerle savaşan kanatlarına baktılar.

Bakteri hücreleri sütunlarla temas ettiğinde delinerek öldü

Yapılan çalışmada, implantlar için bir tarafında böceklerin kanatlarında bulunanlar gibi nanosütunlardan oluşan ince bir folyo kaplama yaratıldı ve   bakteri hücreleri sütunlarla temas ettiğinde delinerek öldü.

Ortopedik implantlarla ilgili sorunlardan yalnızca birini çözmekle yetinmeyen araştırmacılar, kaplamalarının bir başka sorununu da  çözebileceğini fark ettiler. Bu sorunun da implant uyğulanan tüm hastaların yaklaşık %10’unu etkiliyor.

Eeklem üzerindeki baskı fazlalığını uyaracak

Böylece, araştırmacılar, kaplamanın uygulandığı implantlar üzerindeki mekanik gerilimi ölçebilen esnek mikro sensörler yerleştirdiler. Araştırmacılara göre bu, doktorlara vücudun bir implant çevresinde nasıl iyileştiğini bildirmekle kalmayıp, aynı zamanda yapay bir eklem üzerindeki baskı çok fazla olursa uyarılar da gönderebilir.

Araştırmacılar kablosuz bir çözüm üzerinde  de çalışıyor

Hayvan testlerinde, kaplamalar farelerde bakterileri savuşturarak ve koyunlarda omurilik implantlarından stres sinyalleri göndererek iyi performans gösterdi. Mevcut kaplama harici bir güç kaynağına ihtiyaç duyarken, araştırmacılar kablosuz bir çözüm üzerinde çalışıyorlar.