Ana Sayfa Biyoteknoloji BioNTech Plazmid DNA Üretim Tesisi

BioNTech Plazmid DNA Üretim Tesisi

Türk bilim insanı Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu BioNTech, Marburg tesisini merkezi İsviçre’de bulunan ilaç şirketi Novartis’ten 2020’de satın almıştı.

Kanser ve bulaşıcı hastalıklara yönelik mRNA bazlı ilaçları için ihtiyaç duyulan plazmid DNA bileşenlerinin çoğunun bu tesiste üretilebilecek.

BioNTech Strengthens Manufacturing Capabilities with First In-House Plasmid DNA Manufacturing Facility

BioNTech Almanya’nın Marburg kentindeki Şirketin ilk tescilli plazmid DNA üretim tesisinin inşaatının tamamlandığını duyurdu. Plazmid DNA, mRNA bazlı aşıların ve terapilerin yanı sıra hücre terapilerinin üretimi için önemli bir başlangıç ​​malzemesidir. Yeni tesis ile BioNTech, kanser ve enfeksiyon hastalıkları alanlarında klinik ürün adayları ve ticari ürünler için bağımsız olarak plazmid DNA üretmeyi planlıyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, BioNTech’in kurucu ortakları Dr. Uğur Şahin, İcra Kurulu Başkanı ve Dr. Dr. Özlem Türeci ile birlikte bugün Marburg’daki yeni üretim tesisini 02 şubatta ziyaret etti.

BioNTech, yeni üretim tesisinde faaliyete geçtikten ve yasal onayları bekledikten sonra, kendi mevcut düzenli DNA plazmid talebinin çoğunu bağımsız olarak üretmeyi planlıyor.