Ana Sayfa Tıp&Sağlık Covid-19 & MI ilişkisi

Covid-19 & MI ilişkisi

Paylaş

Covid-19 pandemisi sırasında kalp krizi ölümleri arttı

İngiliz araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmaya göre, Covid-19 pandemisi sırasında kalp ölümleri küresel olarak %17 yükseldi, ambulans bekleme süreleri bir saat arttı ve %34 daha az hayat kurtaran operasyon gerçekleştirildi.

Sözcü / İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan yaklaşık 200 çalışmanın analizi, ciddi kalp sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılan insanlar arasındaki ölümlerin iki yılda yüzde 17 arttığını buldu.

Lockdown toll on heart health laid bare: Cardiac deaths rose 17% globally during pandemic, ambulance waits rose by an hour and 34% fewer life-saving operations were carried out

Araştırmacılar, Aralık 2019 ile Aralık 2021 arasındaki iki yılı kapsayan 48 ülkeden 158 araştırma belirledi ve bu çalışma, Covid-19’un hastaneye yatışlar, kalp hastalığı yönetim randevuları, testler ve ölüm oranları dahil olmak üzere kardiyovasküler hizmetler üzerindeki etkisini inceledi.

Daily Mail’in haberine göre, kalp krizi ölümlerinin pandemi sırasında beşte bir oranında arttığını savunan çalışmanın başındaki isim Dr. Ramesh Nadarajah, “Kalp hastalığı çoğu ülkede bir numaralı katildir ve analizler pandemi sırasında dünyanın dört bir yanındaki insanların almaları gereken kalp bakımını almadığını gösteriyor.”

“Bunun sonuçları olacak. İnsanlar kalp krizi tedavisi için ne kadar uzun süre beklerse, kalp kaslarındaki hasar o kadar büyük olur ve bu da ölümcül olabilen veya kronik sağlık sorunlarına neden olabilen komplikasyonlara neden olur” dedi. tamamı için kaynağa bknz