Ana Sayfa Ana Sayfa Uzamış covid-19 hastaları engelli sayılabilir mi?

Uzamış covid-19 hastaları engelli sayılabilir mi?

Paylaş

Konu dünya gündeminde ve ABD ilk adımı atacak ülkelerden;

Uzun COVID Hastaları Engelli Maaşı mı Alacak?

Biden yönetimi, COVID-19’un uzun dönemli etkilerini önlemek için yeni bir ulusal eylem planı başlatıyor. ‘Uzun COVID’ hastalığı geçirenlerde yorgunluk, beyin sisi, ağrı ve nefes darlığı gibi belirtilerin hastalığın atlatılmasından sonra da devam etmesi durumunda ortaya çıkıyor.

BEYİN SİSİ

Yeni plan uyarınca Sağlık Bakanlığı’nın, uzun COVID belirtileri gösterenler için araştırma, bakım ve engellilik hizmetlerinin kapsamının genişletilmesi öngörülüyor. Plan ayrıca uzun COVID bakımı için sağlık sigortalarının kapsamının güçlendirilmesini, sağlık hizmeti sunanların eğitiminin teşvik edilmesini, uzun COVID kliniği sayısının arttırılmasını ve hastaların ihtiyaçları olan kaynaklara erişiminin sağlanmasını içeriyor.

Uzun COVID’in nedeni hala bilinmiyor. Bu durum, kişinin COVID-19 hastalığını geçirmesinden aylar sonra da ortaya çıkabiliyor. Tahminlere göre COVID-19 hastalığını atlatan her 3 kişiden birinde uzun COVID belirtilerine rastlanabiliyor. Amerika’da nüfusun yüzde 2,3’ünün uzun COVID’den etkilendiği biliniyor. Kar amacı gütmeyen araştırma grubu Solve Long Covid Initiative’e göre uzun COVID’in sağlık harcamaları ve maaş kayıpları dikkate alındığında hastalara maliyeti 386 milyar doları buluyor.tamamı için kaynağa bknz

Hastaneye yatıştan bir yıl sonra da uzun süreli Covid-19’da sınırlı iyileşme!