Ana Sayfa Ana Sayfa Sağlık Bakanlığı bütün raporları uzattı ancak SGK bütün raporların sürelerini uzatmayarak 15...

Sağlık Bakanlığı bütün raporları uzattı ancak SGK bütün raporların sürelerini uzatmayarak 15 hastalık grubuna ait teşhisi dışarıda bıraktı

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Ecz. Nurten Saydan

SAĞLIK BAKANLIĞI BÜTÜN RAPORLARIN SÜRESİNİ UZATTI, ANCAK SGK 15 HASTALIĞI DIŞARDA BIRAKTI !

Kronik hastalığı bulanan vatandaşların rapor süreleri bilmeceye döndü. Sağlık Bakanlığı bütün raporlar uzayacak dediği halde, SGK bütün raporların sürelerini uzatmayarak 15 hastalık grubuna ait teşhisi dışarıda bıraktı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, bütün raporların sürelerinin uzatılması gerekirken SGK’nın 15 hastalık grubunu dışarda bıraktığını belirterek, vatandaşların ve eczacıların mağdur olduğunu söyledi.  SGK’nın dışarda bıraktığı bu 15 grubun içinde göz hastalıklarında, hepatitte, kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar bulunuyor.

Saydan, “Kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımızın son günlerde eczanelerimize girerek en çok sordukları soru raporum uzadı mı? İlaçlarımı verebilecek misin?” olduğunu söyleyerek, şu açıklamalarda bulundu.

“18.03.2020 tarihli duyuru ile Covid-19 nedeniyle vatandaşlarımızın sağlık hizmetine erişiminde aksamaya neden olmaması, bulaş riskinin azaltılması amacıyla önce Sağlık Bakanlığı sonra SGK tarafından raporlarının süresi uzatılmış ve bu raporlara istinaden ilaçların eczanelerden reçetesiz temin edilebileceği duyurulmuştu.

Bu sene mart ayının sonunda Hastane randevularında yaşanan yoğunluk sebebi ile 1-1,5 ay sonraya verilen randevular hastalarımızı mağdur ettiği için Sağlık Bakanlığı geçerlilik süresi 01.01.2020 tarihinden sonra dolan ve yenilenmeyen bütün raporları 31.12.2022 tarihine uzatarak soruna çözüm buldu.

Bu çözüm için SGK 08.04.2022 tarihinde duyuru yayınlayarak bütün sağlık raporlarının süresini uzatmadığını, 15 hastalık grubunu dışarda bıraktığını ve eczanelerimizden reçetesiz ilaç verilmesini 1 Haziran 2022 tarihinde bitireceğini bildirdi, ancak Medula provizyon sisteminde gerekli güncelleme bile halen yapılmadı.

VATANDAŞLARIN ACİLEN RAPORLARINI YENİLETMELERİ GEREKİYOR

Aşağıdaki hastalıklar ve ilaç grupları dışında kalan bütün kronik hastalar 31.12.2022 tarihine kadar uzatılmış raporlarıyla, 01.06.2022 tarihine kadar ilaçlarını direkt eczaneden reçetesiz temin edebilecek olup, bu tarihten sonra reçetesiz ilaç alımı olamayacak.

Eczanelerimize gelerek bizlere bu uygulamadaki karışıklığın sebebini soran vatandaşlarımıza bu durumun bizlerden kaynaklanmadığını, söz konusu uygulamanın SGK’nın tasarrufu olduğunu, bizim hiçbir müdahalemizin olmadığını söylemek istiyoruz. Aşağıdaki listede hastalığı ve ilaçları olan vatandaşlarımızın acilen raporlarını yeniletmeleri ve reçetelerini yazdırmaları gerektiğini bu vesileyle bir kez daha hatırlatır, uygulamadaki karışıklığın ve karmaşıklığın sorumlusunun eczacılar olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız .”

                                               TEİS  

 

Rapor süresi uzatılmayan teşhisler ve ilaç grupları:

1) 4.2.6 – Büyüme bozuklukları

2) 4.2.9 – Eritropoietin, darbepoetin, sevelamer, parikalsitol, oral esansiyel aminoasit preperatları ve keto analogları kullanım ilkeleri

3) 4.2.10 – Lizozomal hastalıklar için tedavi ilkeleri

4) 4.2.33 – Göz hastalıklarında ilaç kullanım ilkeleri

5) 4.2.1 – Leflunomid, altın preparatları, Anti-TNF ilaçlar, rituksimab (romatoid artritte),

abatasept, ustekinumab, tofacitinib, kanakinumab, tosilizumab ve vedolizumab kullanım ilkeleri

6) 4.2.12 – İmmünglobulinlerin kullanım ilkeleri

7) 4.2.13 – Hepatit tedavisi

8) 4.2.14 – Kanser tedavisinde ilaç kullanım ilkeleri

9) 4.2.15 – Klopidogrel, silostazol, ivabradin, prasugrel, dabigatran, rivaroksaban, apiksaban, tikagrelor ve ranolazin kullanım ilkeleri

10) 4.2.18 – Orlistat kullanım ilkeleri

11) 4.2.27 – Faktör ve diğer kan ürünlerinin reçete edilme ilkeleri

12) 4.2.30 – Pulmoner hipertansiyon ile kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyonda ilaç kullanım ilkeleri

13) 4.2.33.D – Göz hastalıkları tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar

14) 4.2.34 – Multipl Skleroz Hastalığında fampiridin, beta interferon, glatiramer asetat, teriflunomid, dimetil fumarat, fingolimod, okrelizumab, kladribin, natalizumab ve alemtuzumab kullanım ilkeleri

15) Sağlık Bakanlığı Renkli Reçete Sistemi’ne dahil ilaçlar