Ana Sayfa Ana Sayfa IV. doz korumanın ömrü daha kısa!

IV. doz korumanın ömrü daha kısa!

İsrail’de yapılan ve New England Journal of Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada Ocak 2022 ile Mart 2022 arasında dördüncü doz Pfizer/BioNTech aşısı olan 60 yaşın üzerindeki 1.25 milyon insanın verileri incelendi.

Araştırmada aşının hastalığın ağır geçmesini birkaç hafta engellediği belirtilirken bu etkinin ise kısa bir süre içinde azaldığı kaydedildi. Dördüncü dozdan dört hafta sonra Covid-19’un ağır geçme oranı, sadece 3 doz corona virüsü aşısı olanlara göre daha düşük. Fakat bu koruma etkisi de dördüncü aşıdan 6 hafta sonra azalıyor.

Protection by a Fourth Dose of BNT162b2 against Omicron in Israel

Çalışmada: İsrail Sağlık Bakanlığı veri tabanını kullanarak, SARS-CoV-2’nin B.1.1.529 (omikron) varyantının görüldüğü bir dönemde 60 yaş ve üzeri ve dördüncü doz için uygun olan 1.252.331 kişiye ilişkin verileri çıkardık. baskın (10 Ocak – 2 Mart 2022). Dördüncü dozun (dört dozlu gruplar) alınmasından sonraki 8 gün içinde başlayan, yalnızca üç doz alan kişilerle (üç dozlu grup) karşılaştırıldığında, doğrulanmış enfeksiyon ve şiddetli Covid-19 oranını zamanın bir fonksiyonu olarak tahmin ettik. )

Doğrulanmış SARS-CoV-2 enfeksiyonu ve şiddetli Covid-19 oranları, dördüncü doz BNT162b2 aşısından sonra sadece üç dozdan daha düşüktü. Doğrulanmış enfeksiyona karşı koruma kısa ömürlü görünürken, ciddi hastalığa karşı koruma çalışma süresi boyunca azalmadı.