Ana Sayfa Tıp&Sağlık İnme Hastalarına Uzaktan Müdahale Etmek İçin Cerrahi Robot Geliştirildi

İnme Hastalarına Uzaktan Müdahale Etmek İçin Cerrahi Robot Geliştirildi

Paylaş

Yeni geliştirilen bir cerrahi robot teknolojisi sayesinde, inme veya anevrizma gibi acil durumlar yaşandığında cerrahlar uzaktan müdahale ederek, hastayı tedavi edebilecek. Bu sayede merkezi hastanelerde çalışan beyin cerrahları, uzak hastanelerdeki hastanelere müdahale edebilecek. MIT’den bilim insanları tarafından geliştirilen robotik teknoloji endovasküler müdahaleyi mümkün kılıyor.

Nörocerrah hastanın serebral kan damarlarında ince bir tel yardımıyla ilerleyerek pıhtıyı parçalayabiliyor. Röntgen kılavuzu ile görüntülenerek pıhtı parçalanıyor ya da ilaç yardımıyla çözülüyor. Bu prosedürün olabildiğince hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor çünkü; beyinde oksijen yetersizliği gerçekleştiğinde, geri dönülemez bir hasar oluşuyor. Fakat her hastanede beyin cerrahı yoksa, müdahale edilene kadar iş işten geçmiş olabilir. Yeni sistem sayesinde cerrah uzaktan müdahale yapabiliyor.

Ucunda özel bir mıknatıs olan robotik bir kol ile yönetilen motorize liner sürücü ünitesiyle uzak bir hastanedeki hastaya acilen müdahale edilebilecek. Normal endovasküler müdahalede kullanılan tele benzer bir uç kullanılsa da bu sistemde uç manyetik olarak esneyip, bükülebiliyor.

Büyük hastanede çalışan cerrah, bilgisayarın faresini kullanarak kabloyu kan damarlarında ilerleterek, geri çekebilecek. Ayrıca joystickle kolu oynatarak, mıknatısı yönetebilecek. Bu sayede cerrah, hastanın vücudunda mıknatısla kılavuz teli hareket ettirerek, yönlendirebiliyor.

Şeffaf model üzerinde yapılan denemelerde sadece bir saat eğitimle cerrahlar robotik teli istenilen hedefe ulaştırmayı başardı.

Araştırmacılar bu sayede bazı hastanelerde beyin cerrahı olmasa da hızlı müdahale edilebileceğini düşünüyor. Bu sayede birçok hasta acil müdahale ile kurtarılabilir.

Kaynak: https://newatlas.com/medical/mit-surgical-robot-stroke-treatment

https://www.gercekbilim.com/inme-hastalarina-uzaktan-mudahale-etmek-icin-cerrahi-robot-gelistirildi/ .