Ana Sayfa Ana Sayfa Elon Musk, Neuralink beyin çipi morbid obezitenin tedavisine yardımcı olabilir

Elon Musk, Neuralink beyin çipi morbid obezitenin tedavisine yardımcı olabilir

Paylaş

Sinirsel arayüzler konusunda uzman olan Newcastle Üniversitesi’nden Profesör Andrew Jackson, Insider’a yaptığı açıklamada  , Neuralink’in kavramlarının nöroteknoloji ile ilgili diğer iddialardan daha imkansız olmadığını kaydetti. “Nöroteknolojinin potansiyeli için diğer iddialardan daha mantıksız olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Elon Musk said his Neuralink brain chip could help treat morbid obesity. Scientists say it’s a long shot – but not an impossibility.

Jackson, Neuralink’in beyin implantlarının aslında diğer morbid obezite tedavilerinden daha az invaziv olduğunu ekledi. Günümüzde morbid obeziteyi çözmek için tasarlanan bazı prosedürler, bir hastanın sindirim sisteminin şeklini ve işlevini değiştirmeyi içerir. Bu tür ameliyatlar tipik olarak morbid obezitemaliyetlidir ve iyileşme ağrılı olma eğilimindedir. 

Neuralink , bir bilgisayarın veya başka bir dijital cihazın doğrudan beyinle iletişim kurmasını sağlayabilecek tam entegre bir Beyin Bilgisayar Arayüzü (BCI) sistemi tasarlamayı ve geliştirmeyi amaçlamaktadır . Nöral implanttaki mikron ölçekli iplikler beynin bölgelerine yerleştirilerek implantın beyin aktivitesini okumasını ve potansiyel olarak uyarmasını sağlar. 

TED’den Chris Anderson ile röportaj yapan Elon Musk, Neuralink çalışmalarının çağımızın en büyük problemlerinden biri olan morbid obeziteye de yönebileceğini açıkladı.

Morbid obezite hastalarının büyük bir çoğunluğunun hayat kalitesinin ciddi anlamda düştüğü biliniyor. Musk da Neuralink’e gelen mailler arasında gerçekten çok üzücü hikayeler gördüğünü ve insanların Neuralink testlerine katılmak için gerçekten istekli olduğunu açıkladı. Musk, röportajının bir noktasında “Bilirsiniz, birisinin hayatının baharında olduğu ve bir motosikletle kaza yaptığı ve 25 yaşındaki birinin kendi kendini besleyemediği bir yer. Bu, düzeltebileceğimiz bir şey” sözleriyle insanların hayatlarını değiştirmek istediğini belirtti. Pek çok hastalık gibi morbid obezite hastalarının maillerine de sıklıkla denk geldiklerini söyleyen Musk, beyindeki iştah artışına sebep olan bölgeye implantlar yerleştirilerek bu sorunun büyük ölçüde çözülebileceğini iddia ediyor.

Uzmanlardan gelen görüşlerin de büyük bir çoğunluğu Neuralink’in yapabildiği iddia edilen pek çok şeyin yanında morbid obeziteyi de yenebileceği yönünde. Cambridge Üniversitesi’nden metabolizma ve tıp Profesörü Sadaf Farooqi de projenin mümkün olduğunu söylüyor. Farooqi, beynin hipotalamus bölgesine odaklanılırsa iştah artışına sebep olan sorunların çözülebileceğini belirtiyor.

Neuralink hâlâ geliştirilme aşamasında. Şirket maymunlar üzerinde deneyler yapmış olsa da henüz insanlı deneylere başlamadı. Ancak Musk’a göre söz konusu teknoloji çok daha yakın zamanda ulaşılabilir olabilir. Hatta bu konudaki beklentisinden Twitter’da da bahsetti ve “beş yıldan daha kısa olabilir” açıklamasını yaptı.

 

Neuralink Corporation, Elon Musk ve sekiz nörolog[a] tarafından, implante edilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmek amacıyla 2016’da San Francisco‘da kurulmuş Amerikan nöroteknoloji şirketi.[1][5][6]