Ana Sayfa Ecza HPV Aşısı Rutin Aşı Takvimine Eklensin

HPV Aşısı Rutin Aşı Takvimine Eklensin

Paylaş

KADINLARIN GÜVEN İÇİNDE YAŞADIĞI BİR İKLİMİ YARATMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

Bundan 165 yıl önce, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan 40 bin dokuma işçisi kadın, kendilerine dayatılan ayrımcılığı reddederek toplumsal mücadelenin en ön saflarında yer aldı. Bu anlamda 8 Mart, hak mücadelesi veren bütün kadınlara saygı duruşu niteliği taşımaktadır.

Son yıllarda kısmi ilerlemeler kaydedilmesine karşın halen çok sayıda kadın, özellikle çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile karşı karşıya kalmakta, herhangi bir sosyal güvence olmaksızın “ucuz emek gücü” olarak görülmektedir.

Ne yazık ki ülkemizde, her toplumsal kesimden ve her meslekten, kadına karşı şiddet her geçen gün artarak devam etmektedir. Kadına yönelik şiddet, hem bir insan hakları ihlali hem de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin acımasız bir yansımasıdır. Şiddete sıfır tolerans anlayışının adalet mekanizmalarında yerleşmesi, şiddet gösterenlere karşı mevcut yasaların ve cezai müeyyidelerin caydırıcı şekilde uygulanması en temel noktadır. Kadınların güven içinde yaşadığı, güçlendiği ve toplumu da güçlendirdiği bir iklimi yaratabilmek hepimizin görevidir.

Toplum sağlığını üstün tutan bir sağlık meslek örgütü olarak, sayıları 28 bini aşan eczacımızla ülkemizin her yerinde kadın sağlığına katkı sunuyor, bu konuda kapsamlı çalışmalar geliştirmeye devam ediyoruz.

Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) açıkladığı verilerle dünyada kaldırılabilecek ilk kanser türü olarak tanımlanan rahim ağzı kanserinin önlenmesinde etkili olan HPV (Human Papilloma Virus) aşısına dikkat çekmek istiyoruz. Bir halk sağlığı sorunu olan rahim ağzı kanserinin önlenmesinde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar bulunmaktadır. Eğer kız çocuklarının %90’ı aşılanır, kadınların %70’i düzenli taranırsa rahim ağzı kanseri artık korkulu bir rüya olmaktan çıkacaktır. DSÖ kız çocuklarının 15 yaşına kadar HPV’ye karşı aşılanmasını önermektedir. Türk Eczacıları Birliği olarak HPV aşısının ülkemizde bir an önce rutin çocukluk çağı aşılama takvimine dâhil edilmesini ve uygulanmasını öneriyoruz.

Kadına yönelik şiddetin, baskının, her türlü ayrımcılığın son bulduğu, eşit, adil bir gelecek umuduyla tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ