Ana Sayfa Ana Sayfa Tıbbi cihaz sektörünün 2021 Eylül’e kadar olan borçları ödenmeye başladı

Tıbbi cihaz sektörünün 2021 Eylül’e kadar olan borçları ödenmeye başladı

Medikal krizine 18 ay sonra çözüm

Yaklaşık iki senedir kamudan tahsilat yapamayan tıbbi cihaz sektörünün 2021 Eylül’e kadar borçları ödenmeye başladı. Geri kalan alacakların vadesi 90 güne düşürüldü. Kamudan alacakların 11 milyar TL’yi aşması bazı ameliyatların durmasına kadar çeşitli sorunlar yaratmıştı.

Tüm Tıbbi Cihaz Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Daşcı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile görüşmelerinin olumlu geçtiğini, 2021 Eylül’e kadar borçların ödenmeye başladığı bilgisini verdi.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Daşçı, “2021 bitmeden toplam 3 milyar TL ödeme yapılmıştı. Şimdi ise kamu hastanelerine 8 milyar TL, üniversite hastanelerine ise 3,5 milyar TL ödeme yapılmaya başladı” dedi.

Halihazırda 2021 Eylül’e kadar olan borçların ödenmeye başladığının bilgisini veren Daşçı, yapılan ödemelerle tıbbi cihaz alanında kamuda alacakların 90 güne, üniversite hastanelerinde ise 180 güne düşürüldüğünü aktardı.

ARALIK İTİBARIYLA 11,5 MİLYAR TL’LİK ALACAK VARDI

Tıbbi cihaz, sağlık malzemesi ve ilaç firmalarının yaklaşık 2 senedir kamudan tahsilatta güçlük çektiklerini anlatan bazı sektör temsilcilerine göre, vadesi geçen alacakların toplamı 2021 Eylül itibarıyla 6 milyar liraya ulaşmıştı.

Bazı sektör temsilcilerine göre bu tutar 2021 Aralık itibarıyla en az 11,5 milyar TL’ye ulaştı. tamamı için kaynağa bknz

 

Tıbbi cihaz ve ilaç sektörü alacaklarının bir kısmını aldı

bloomberght: Tıbbi cihaz ve ilaç sektörlerinin Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerden alacaklarına ilişkin ödeme adımı geldi. TÜMDEF Başkanı Kemal Yaz, kamu hastanelerinin Eylül 2021’e ve üniversite hastanelerinin ise Haziran 2021’e kadar olan alacaklarıyla ilgili sektöre ödeme yapıldığını belirtti.

Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Kemal Yaz, tıbbı cihaz ve ilaç sektörünün üniversite ve kamu hastanelerinden alacaklarının bir kısmını aldığını belirtti.

Bloomberg HT’ye konuşan Yaz kamu hastanelerine 8,5 milyar TL, üniversite hastanelerine ise 3,5 milyar TL ödenek aktarıldığı bilgisini verdi. tamamı için haber başlığını tıklayınız