Ana Sayfa Ecza Nöbetçi eczanelerdeki kuyruk

Nöbetçi eczanelerdeki kuyruk

Nöbetçi eczanelerdeki kuyruğun sebebi: Bulunmayan ilaçlar ve artan enfeksiyonlar

Diken’den Mesude Erşan’ın haberine göre, Özcan, sadece nöbetlerde değil, diğer günlerde de ilaç sıkıntısı yaşandığını belirtti:

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, nöbetçi eczanelerde yaşanan kuyrukların çocuklar ile yetişkinlerde artan grip vakaları ve bulunamayan ilaçlardan kaynaklandığını söyledi. Çocuk ilaçları (parasetamol, ibufren içeren bazı ilaçlar, grip ilaçları, öksürük şurupları vs.) başta olmak üzere bine yakın ilacın temininde sıkıntı yaşanıyor.

“Acillerde de hasta yoğunlukları yaşanıyor. Enfeksiyon vakalarının çok artmasına paralel, ilaç sıkıntısı da büyüdü. Çocuklar ve büyüklerde grip salgını çok fazla. Ancak eczaneler özelinde bizim ayrı bir sorunumuz var. Aylardır piyasadaki ilaç bulunamaması sorunu eczanelerin, eczacıların elini kolunu giderek daha fazla bağlıyor.

Özellikle nöbetlerde bir yandan hasta sayısının fazlalığı diğer yandan ilaçları temin edememenin sıkıntısı nedeniyle eczacı ve vatandaş karşı karşıya geliyor. Eczacılarımız gelen hastalara ilacın neden olmadığını anlatmaya, reçete eden doktorla irtibata geçerek muadiliyle değiştirmeye çalışıyorlar. İlaç ‘yok’ları,  hem vatandaşlarımızı hem de eczaneleri mağdur ediyor.”tamamı için kaynağa bknz