Ana Sayfa Biyoteknoloji ‘İki Doz Sinovac’a Pfizer Takviyesi Omicron’a Yetersiz”

‘İki Doz Sinovac’a Pfizer Takviyesi Omicron’a Yetersiz”

Yapılan bir araştırmaya göre, bir doz Pfizer-BioNTech hatırlatma aşısıyla birlikte iki dozlu Sinovac aşısı, Omicron varyantına karşı yeterli koruma sağlamıyor

VOA: Bir araştırmaya göre, Sinovac’ın iki dozlu Corona virüsü aşısı ve ardından bir doz Pfizer-BioNTech hatırlatma aşısı yaptıranlar, diğer varyantlara kıyasla Omicron varyantına karşı daha düşük bir bağışıklık tepkisi gösterdi.

Henüz hakemli olmayan çalışma, Yale Üniversitesi, Dominik Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve diğer kurumlardan araştırmacılar tarafından yapıldı.

Çalışmaya göre, bir doz Pfizer hatırlatma aşısıyla birlikte iki doz Sinovac aşısı, iki doz mRNA aşısına benzer bir antikor yanıtı üretti. Aşıların Omicron varyantına karşı ürettiği antikor seviyelerinin, ilk varyanta karşı 6,3 kat ve Delta varyantına karşı iki doz mRNA aşısına kıyasla 2,7 kat daha düşük olduğu tespit edildi.

Çalışmanın yazarlarından Akiko Iwasaki Twitter’dan yaptığı açıklamada, Sinovac’ın aşısı CoronaVac alıcılarının Omicron’a karşı gereken koruyucu seviyeleri elde etmek için iki ek hatırlatma dozuna ihtiyaç duyabileceğini söyledi.tamamı için kaynağa bknz

İkişer doz Sinovac ile BioNTech aşısı olanlara V. doz sistemlerde açıldı