Ana Sayfa GETAT ‘Topraktan Nefese Aromaterapi’

‘Topraktan Nefese Aromaterapi’

Klinik Aromaterapist, Tıp Tarihçisi Rana Babaç Çelebi’nin ‘Topraktan Nefese Aromaterapi’ kitabı şimdi bütün büyük kitapçılarda. Tarihinden kimyasına, bitki özleri kütüphanesinden pratik tariflere ve hayvanlar için aromaterapiye, konuyu her yönü ile masaya yatıran kitap, el yazması kitaplardan seçilmiş zengin görselleriyle de dikkat çekiyor.

Pandemi sonrası dünyada tıbbi ve aromatik bitkiler ve bu bitkilerden elde edilen özlerle bakım ve tedavi konusuna artan ilgiyle beraber sağlık sektörünün de dikkatini çekmeye başlayan aromaterapi, özellikle son 10 yılda birçok bilimsel araştırmaya da konu oldu.

Bu araştırmalar sayesinde; bir yandan nesilden nesile aktarılarak bugüne ulaşan geleneksel bilgi anlaşılmaya başlanıyor, bir diğer yandan sahip olduğumuz doğal hazinelerin yeni kullanım alanları ortaya çıkıyor.

“Söz konusu iyi ve kaliteli bir hayat sürmek olduğunda, birçok şeyin cevabı hâlâ doğada gizli. Ben bu gerçeği anlayan ve anlamlandıran bir aileden geliyorum. Kendi özel, profesyonel ve akademik hayatımda; parçası olduğumuz, döngülerine ve meyvelerine muhtaç olduğumuz doğanın, insanlığa hâlâ cömertçe sunmaya devam ettiği zenginlikleri görünür kılmaya ve türümüz nezdinde kaybettikleri ilgi ve sevgiyi onlara iade etmeye çalışıyorum. Görmüş olduğunuz kitap, bu duygu ve düşüncelerin bir parçasıdır.” şeklinde konuşan Çelebi; her projesiyle, geleneksel bilgiyi – bilimsel araştırmaların da ışığında, hak ettiği itibarı kazandırarak – yaşatmak ve kullanılabilir hale getirmek için çalıştığını ifade ediyor.

Kısa versiyonu 2 sene önce Google üzerinden e-kitap olarak yayınlanan Topraktan Nefese Aromaterapi, konu hakkında oldukça kapsamlı olarak hazırlanmış ve genel okuyucu kitlesine hitap eden ilk Türkçe eğitim kitabı olma özelliğini de taşıyor.

Kitap Adı: Topraktan Nefese Aromaterapi

Yazar: Rana Babaç Çelebi

Yayınevi: Geoturka