Ana Sayfa İlaç #gripdeyipgeçmeyin

#gripdeyipgeçmeyin

Paylaş

2010 yılından bu yana grip tedavisine odaklanan ve bu alandaki tüm gelişmeleri takip eden Atabay İlaç , son 2 senedir grip mevsimi boyunca her hafta güncel bilgileri videolar eşliğinde #gripdeyipgeçmeyin başlığı ile sosyal medya platformlarında, toplumun tüm bireyleri ile paylaşıyor.

Grip hastalığının tedavisi konusunda bir yandan ilaç üretirken bir yandan da toplumun bilinçlenmesi için yoğun çaba sarf ediyor.

Atabay İlaç Medikal Direktörü Dr. Murat Yaycı  konuya açıklık getiren önemli noktalara değindi,
“Covid-19 pandemisinin Atabay olarak bize öğretisi , hasta odaklı bilinçlendirme yaklaşımı oldu.  Özellikle Covid-19’da aşı ve ilaç tedavisi konusunda sosyal medyada yayılan bilimsel verilere dayanmayan bilgi kirliliği , insan sağlığı için zamanla yarışarak doğru ve etkin şekilde bu alanda harekete geçmemiz gerektiği kararını aldırdı.”

Grip hastalığı tedavi edilmediği takdirde özellikle bazı risk gruplarında ağır seyretmektedir.

1918 yılında İspanyol pandemisi esnasında toplam 40 milyon kişi öldü. 1918 yılında biten 1. Dünya savaşı sırasında ise ölen  kişi sayısı toplam  8,5 milyon idi. 2009 yılında son grip pandemisi esnasında ölen kişi ise 600.000’e yaklaşmaktaydı. O yüzden, grip deyip geçmemek gerekiyor.

Grip, bazı kişilerde oldukça ağır seyrediyor ve bu kişilerde tedaviye erken başlamak çok önemli. Biz Atabay olarak grip ile ilgili halkın bilmesi gerekenleri küçük videolar eşliğinde sosyal medya platformlarında paylaşmaya başladık.

Özellikle son 2 senedir tüm grip sezonu boyunca her hafta yeni bir bilgi ile topluma sesleniyoruz. Örneğin bir grip hastasının evde diğer kişilere virüsü bulaştırma riski  yer almaktadır

Diğer önemli nokta bir grip virüsü insan vücuduna girdiğinde tek bir hücrede 12. saatte 6.000 adet, 30.saatte ise yaklaşık 15.000 adet virüs ürüyor. Şaşırtıcı derecede çok.  Bu yüzden bu çoğalmanın en erken dönemde önüne geçmek gerekiyor. Bu konuyu da işleyen 2 paylaşıma da aşağıdaki QR kodlarından ulaşabilirsiniz.  

Atabay olarak bizler sürekli halk sağlığına yönelik çalışmaları sürdürmeye çalışıyoruz.

Sorumluluklarımıza hastalıkların tedavisi için ilaç üretmenin yanında,  insan sağlığını önceliğimizle çalışmalarımızı bilimsel ve sosyal verilerle geliştirerek yerine getirmeye devam ediyoruz