Ana Sayfa Ana Sayfa Yeni Anti Viral İlaçtan Yüz Güldüren Sonuç

Yeni Anti Viral İlaçtan Yüz Güldüren Sonuç

Cuma günü yayımlanan ve virusun yakında bir hapla tedavi edilebileceğini vadeden bir araştırmaya göre, deneysel bir ilaç, insanların hastaneye yatmasına neden olacak ciddi COVID-19 infeksiyonlarının yarısını önledi.

New antiviral is highly effective, study finds, and is stirring hope that COVID-19 could be treated by a pill

Merck & Co. ve Miami’deki Ridgeback Biotherapy tarafından üretilen antiviral ilaç molnupiravir, COVID-19 teşhisi konulduktan sonraki beş gün içinde 385 kişiye verildi. Testi pozitif çıkan 377 gönüllüye ise plasebo verildi.

Tüm katılımcıların şiddetli COVID-19 için en az bir risk faktörü vardı. Şirketler, katılımcıların 60 yaşın üzerinde olduklarını ya da diyabet, obezite veya kalp hastalığına sahip olduklarını bildirdiler.

Aslen Atlanta’daki Emory Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen molnupiravir, beş gün boyunca günde iki kez alınan dört hap olarak verildi.

Bir ay süren deneme sırasında molnupiravir alan katılımcıların 28’i (%7.3) hastaneye kaldırıldı. Plasebo grubunda ise 53 kişi (%14) hastaneye kaldırıldı ve bunlardan sekizi yaşamını yitirdi.

Çalışmaya 750 katılımcının daha katılması gerekiyordu, ancak bağımsız bir izleme kurulu, ilacın çok etkili olduğuna ve herhangi birine plasebo vermeye devam etmenin etik olmayacağına karar verdi.

Merck and Ridgeback’s Investigational Oral Antiviral Molnupiravir Reduced the Risk of Hospitalization or Death by Approximately 50 Percent Compared to Placebo for Patients with Mild or Moderate COVID-19 in Positive Interim Analysis of Phase 3 Study