Ana Sayfa Tıp&Sağlık Nobel Tıp Ödülü sahipleri: David Julius ve Ardem Patapoutian

Nobel Tıp Ödülü sahipleri: David Julius ve Ardem Patapoutian

Beklentimiz BionTech kurucuları Dr. özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’den yana idi !

Bugün Nobel Tıp Ödülü açıklandı. Ödülü David Julius ve Ardem Patapoutian kazandı. İki bilim insanının Somatosensoriyel sistem konusundaki çalışmaları dolayısıyla bu ödülü kazandığı duyuruldu.

İki bilimadamı, PIEZ01 ve PIEZ 02 dokunma reseptörleri ile TRPV1 sıcaklık reseptörlerini keşifleriyle tanınıyor. Uzmanların bu çalışmalarıyla sıcak, soğuk ve teması nasıl anlayabildiğimize ilişkin soruları yanıtladığı ve kronik ağrılar da dahil birçok hastalığın tedavi edilmesine olanak sağladığı belirtiliyor. Nobel Tıp Ödülü’nün açıklandığı basın toplantısında da çalışmanın bu özellikleri hatırlatıldı.

Düzenlenen basın toplantısında, “Bu çığır açan keşif, bizim sıcak, soğuk ve mekanik kuvvetin sinir sistemine nasıl etki ettiğini ve etrafımızdaki dünyaya nasıl adapte olduğumuzu anlamamızı sağladı. Bu bilgi, kronik ağrı da dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisini geliştirmekte fayda sağladı” ifadesi kullanıldı.

Press release: The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2021

VOA: Dünyanın en prestijli bilim ödülleri olarak bilinen Nobel, 6 ayrı dalda veriliyor. Her yıl tıp, fizik, kimya, edebiyat, ekonomi bilimi ve barış dallarında verilen ödülleri kazananlar, bu hafta boyunca açıklanmaya devam edecek. 5 Ekim Salı fizik, 6 Ekim Çarşamba kimya, 7 Ekim Perşembe edebiyat, 8 Ekim Cuma Barış Ödülü ve 11 Ekim Pazartesi de ekonomi alanında Nobel kazanan isimler açıklanacak. Nobel kazanan bilim insanları 10 milyon İsveç Kronu yani yaklaşık 1,1 milyon dolarlık para ödülünün de sahibi oluyor.

Bu yıl 6 dalda toplam 329 bilim adamı ödüle aday gösterildi. İsveçli bilimadamı Alfred Nobel adına verilen ödüller 1901 yılından bu yana dağıtılıyor.