Ana Sayfa Ana Sayfa Kur artışı ilaç teminini etkiler mi?

Kur artışı ilaç teminini etkiler mi?

İlaç krizi başladı

İlaç avro kurunun geçen şubat ayında 4,57 TL’de sabitlenmesi ve Türk Lirası’nın her geçen gün hızla değer kaybetmesi nedeniyle ülkede ilaç krizi patlak verdi. Eczacılar, krizin daha da büyümesinden endişe ediyor.

İsmail Arı / Birgün

Türk Eczacıları Birliği (TEB), birçok kritik ilacın piyasada bulunamadığına dikkat çekerek, krizin önümüzdeki aylarda daha da derinleşeceği uyarısını yapıyor. TEB Başkanı Eczacı Erdoğan Çolak, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İlaçta sabit kur, güncel euro kurunun çok altında kalmış durumda. Bu nedenle piyasada bulunamayan ilaç sayısında bir artış yaşandığını söyleyebiliriz; çünkü makas ciddi anlamda açıldı. Kur farkı, pek çok firmanın ülkemize ilaç vermemesine ya da hammaddeleri yurtdışından gelen ilaçları üreten yerli firmaların ilaçları üretememesine neden oluyor. Esasında bunları geçtiğimiz yıllarda da yaşadık. Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmaları ilaç kurunda anlaşana dek pek çok kalem ilaçta yokluk baş gösteriyor. Ancak şu anki ekonomik iklim, bu tabloyu daha da derinleştirecek endişesi taşıyoruz.”

Birçok ilacın temininde krizin şimdiden başladığını belirten Çolak, “Sahadan, eczacı kooperatiflerimizden aldığımız bilgilere göre antihipertansifler, tıbbi beslenme ürünleri, gastrointestinal sistem ilaçları, tıbbi görüntüleme için kullanılan kontrast maddeler ve antidepresanlar grubunda sıkıntı yaşandığını ifade edebilirim. Eczacılarımız, ilaç temininde ve ilaçları hastaya ulaştırmada ciddi anlamda güçlük çekiyor. Bu durumun daha da vahim hale gelmesinden, sıkıntı yaşanan ilaç kalemlerinde artış olmasından korkuyoruz” ifadelerini kullandı. tamamı için başlığa tıklayınız

Dövizdeki artış ilaç teminini zora soktu… Firmalar kar etmedikleri gerekçesiyle bazı ilaçları getirmeyebilir

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın gündeme getirdiği döviz artışı nedeniyle ilaç temininde sıkıntı yaşanabileceği iddiasını İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Özcan da doğruluyor. Sıkıntının nedeni ise devletin verdiği fiyatın eurodaki artışın altında kalması

Dövizdeki artışı pek çok ürün gibi ilaç fiyatlarını da etkiliyor.

Türkiye’de kullanılan ilaçların önemli bölümü ya ithal ya da üretiminde kullanılan hammaddeler yurtdışından alınıyor.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Pof. Dr. Özgür Demirtaş, Twitter hesabından bir iddiada bulundu.

“Uyarıyorum” diyen Demirtaş, şu ifadelere yer verdi:

“Hükümetin ilaç firmalarına verdiği ödeme, ilacın AB’deki fiyatının en düşüğünden bile düşük. Fiyatı bulduğu euro kuru ise gerçekte olanın yarısı bile değil. Bu sürdürülemez! Piyasada yakında birçok ilaç bulunamayacak. Haksız olsam keşke ama maalesef böyle olacak.”

Demirtaş’ın paylaşımı birçok internet sitesinde haber olarak kullanılıp, çok sayıda yorum aldı.

İlaç alımı için uygulanan kur, gerçek kurun çok altında kalınca firmalar ithalatı kesiyor

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Şeker Pınar Özcan, Demirtaş’ın ilaçlarla ilgili paylaşımında dile getirdiği iddiayı doğruladı.,

Piyasada bulunmayan ilaçlar olduğunu vurgulayan Özcan, “Her sene sonunda yaşadığımız bir sıkıntı var. İlaçlara yılda bir kere şubat ayında genellikle de 19 Şubat günü zam yapılır. Bu nedenle yıl sonuna doğru ilaç tedariğinde sıkıntı yaşanır” dedi.

Özcan’ın bahsettiği sıkıntıların bir nedeni Demirtaş’ın da işaret ettiği gibi ilaç alımlarında uygulanan kur politikası.

Devlet, ilaç firmalarına ödeme yaparken o günkü kurdan değil belirlediği kurdan ödeme yapıyor.

Örneğin 20 Şubat 2021’ta ilaç alımlarında uygulanacak kur belirlenirken reel euro kuru 8,40 liraydı. Devlet ise ilaçların alımında uygulanacak euro kurunu 4,58 lira olarak belirleyerek bu fiyat üzerinden alım yapacağını açıkladı.

Ancak yıl sonuna gelindiğinde euro kuru, şubatta olduğu seviyenin çok üstüne çıktı. Bugün için reel euro kuru 11,21 seviyesinde.

Bu nedenle ilaç firmaları reelde artan euro kurunu hesaba katıp zarar edeceklerini düşünerek ilaç ithal etmeyi bırakınca her yıl sonuna doğru belli ilaçların bulunmasında sorun yaşanıyor. tamamı için bu haberin başlığını tıklayınız