Ana Sayfa Ana Sayfa Kronik Kalp Hastalığı ve İnmede Asetilsalisilik Asit profilaktik kullanımı değişiyor mu?

Kronik Kalp Hastalığı ve İnmede Asetilsalisilik Asit profilaktik kullanımı değişiyor mu?

ABD’de sağlıkla ilgili tavsiyelerde bulunan bağımsız bir kurul, kalp hastalığı olmayan yaşlı yetişkinlerin ilk kez kalp krizi ya da inme geçirmesini önlemek için düşük dozda asetilsalisilik asit  almaması gerektiği yönünde bir ön tavsiyede bulundu.

COMMENT on Aspirin to Prevent Cardiovascular Disease

VOA: Hastalıkları önleme konusunda gönüllü uzmanlardan oluşan bağımsız ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü adlı kurul, yayınladığı taslak rehberde, kalp krizi ya da inme geçirmemiş olan 60 yaş ve üzerindeki yetişkinlerdeki kanama riskinin, asetilsalisilik asit  kullanımının sağlayacağı faydalardan daha yüksek olduğunu belirtti.

Kurul, ilk kez, 40’lı yaşlarda olan ve kanama riski olmayan kişilerin asetilsalisilik asit  kullanımından küçük bir fayda sağlayabileceğini kaydetti. 50’li yaşlardaki yetişkinler içinse tavsiyesinde yumuşamaya giden kurul, asetilsalisilik asit  kullanımının sağladığı faydaya ilişkin kanıtın daha az net olduğunu bildirdi.

Tavsiyeler, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, obezite gibi kalp krizi ve inme riskini yükselten sağlık sorunları olan kişileri hedef alıyor. Kurul üyelerinden Tufts Üniversitesi Tıp Merkezi uzmanı Dr. John Wong, yaşı kaç olursa olsun yetişkinlerin asetilsalisilik asit  kullanmaya başlama ya da asetilsalisilik asit  kullanmayı bırakma konusunda doktorlarıyla konuşmaları gerektiğini söyledi.

Older adults without heart disease shouldn’t take daily aspirin to prevent first heart attack or stroke, panel says

Dr. Wong, “asetilsalisilik asit  kullanmak ciddi zarara yol açabilir, bu riskler yaşla beraber artıyor” dedi.

Tavsiyelerin kesinleşmesi, aynı kurulun 2016 yılında yayınladığı ve ilk kalp krizi ve inme vakalarını önlemede düşük doz asetilsalisilik asit  kullanılmasının yararlı olduğu yönündeki tavsiyeyi geri çevirecek. Başka tıp kurulları da kısa süre önce asetilsalisilik asit  kullanımının risklerine ilişkin benzer tavsiyelerde bulunmuştu.

Doktorlar, uzun zamandır, daha önce kalp krizi ya da inme geçirmiş olan birçok hasta için her gün düşük dozda asetilsalisilik asit  kullamını tavsiyesinde bulunuyordu.

ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü rehberi, bu tavsiyede değişiklik yapmadı.ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü, daha önce, günlük asetilsalisilik asit  kullanımının 50 ve 60’lı yaşlardaki bazı yetişkinleri bağırsak kanserine karşı da koruyabileceğini kaydetmişti. Ancak güncellenmiş rehber, asetilsalisilik asit  bu konudaki faydasıyla ilgili daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu belirtiyor.tamamı için kaynağa bknz