Ana Sayfa Ana Sayfa İspanya’da “Asturias Prensesi Ödülü” aldılar

İspanya’da “Asturias Prensesi Ödülü” aldılar

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin

Türeci ve Şahin’e bir ödül de İspanya’dan

Koronavirüse karşı aşıyı geliştiren BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ile Prof. Dr. Uğur Şahin, “İspanya’nın Nobel Ödülü” olarak nitelenen Asturias Prensesi Ödülü’ne layık görüldüler.

DW: Dünyanın en prestijli ödüllerinden olan Prenses Asturias Ödülleri’ne layık görülenler arasında bu sene, koronavirüse karşı aşı geliştiren kanser uzmanları Dr. Özlem Türeci ile eşi Prof. Dr. Uğur Şahin de yer aldı. Dün gece İspanya’nın Oviedo kentinde Kral Felipe’nin takdim ettiği ödül toplam sekiz kategoride veriliyor ve 50 bin euro para ödülünü de kapsıyor. Ödül gecesinin yıldızları olan Türeci ve Şahin çiftinin dakikalarca alkışlandığı bildiriliyor.

İspanyol monarşisinin veliahtlarından Asturias Prensesliği’ne adanan ödüle layık görülen Türeci ve Şahin geçen ay da Almanya’nın en tanınmış ödüllerinden Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter ödülünü almışlardı.

İspanya’nın Nobelleri kimlere gitti?

Teknik ve bilimsel araştırmalar alanında Özlem Türeci ve Uğur Şahin ile birlikte aşı için çalışmalar yürüten Macar biyokimyacı Katalin Kariko da ödül aldı. Yine korona aşısını bulan bir diğer şirket olan Moderna’nın kurucusu Derrick Rossi, Vaccitech’in kurucularından Sarah Gilbert, Pensilvanya Üniversitesi öğretim üyesi immünolog Drew Weissman ile ABD’li araştırmacı biyokimyacı Philip Felgner de ödüle layık görüldüler.tamamı için kaynağa bknz