Ana Sayfa Ana Sayfa DSÖ, sıtmaya karşı tek onaylamış aşının yaygın olarak kullanılmasını önerdi

DSÖ, sıtmaya karşı tek onaylamış aşının yaygın olarak kullanılmasını önerdi

WHO; 2019’dan beri devam eden Gana, Kenya ve Malavi’deki pilot aşı programlarının başarısından sonra, RTS,S veya Mosquirix olarak bilinen aşının Sahra altı Afrika’da orta ila yüksek düzeyde hastalık taşıyanlar arasında yaygınlaştırılması gerektiğini açıkladı.

WHO recommends groundbreaking malaria vaccine for children at risk

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), RTS,S/AS01 (RTS,S) sıtma aşısının Sahra altı Afrika’daki çocuklar arasında ve orta ila yüksek P. falciparum sıtma bulaşmasının olduğu diğer bölgelerde yaygın olarak kullanılmasını önermektedir . Öneri, 2019’dan bu yana 800.000’den fazla çocuğa ulaşan Gana, Kenya ve Malavi’de devam eden bir pilot programın sonuçlarına dayanmaktadır.

“Bu tarihi bir an. Çocuklar için uzun zamandır beklenen sıtma aşısı bilimi, çocuk sağlığı ve sıtma kontrolü için bir atılım,”dedi DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus . “Bu aşıyı sıtmayı önlemek için mevcut araçların üzerine kullanmak, her yıl on binlerce gencin hayatını kurtarabilir.”

Sıtma, Sahra altı Afrika’da çocukluk çağı hastalıklarının ve ölümlerin birincil nedeni olmaya devam ediyor. Her yıl beş yaşın altındaki 260.000’den fazla Afrikalı çocuk sıtmadan ölmektedir.

RTS,S sıtma aşısı için DSÖ tavsiyesi

Biri aşılama ve diğeri sıtma için olmak üzere iki DSÖ küresel danışma organının tavsiyelerine dayanarak, Örgüt şunları tavsiye etmektedir:

DSÖ, kapsamlı sıtma kontrolü bağlamında RTS,S/AS01 sıtma aşısının , DSÖ tarafından tanımlanan orta ila yüksek bulaşmanın olduğu bölgelerde yaşayan çocuklarda P. falciparum sıtmasının önlenmesi için kullanılmasını önermektedir . Sıtma hastalığının ve yükünün azaltılması için 5 aylıktan itibaren çocuklara 4 dozluk bir programda RTS,S/AS01 sıtma aşısı yapılmalıdır.