Ana Sayfa Biyoteknoloji 30 yaş altında 3 ülke Moderna uygulamasını durdurdu

30 yaş altında 3 ülke Moderna uygulamasını durdurdu

İsveç ve Danimarka’nın ardından Finlandiya da Moderna aşısının kullanımını sınırladı

independent: Finlandiya sağlık enstitüsünün müdürü Mika Salminen, Finlandiya’nın 1991 ve sonrasında doğan erkeklere Moderna yerine Pfizer’ın aşısını uygulayacağını söyledi. Finlandiya’da, 12 yaş ve üstü kişiler aşı olabiliyor.

Salminen, “Finlandiya, İsveç, Norveç ve Danimarka’yı kapsayan bir İskandinav araştırması, Moderna Spikevax aşısını yaptıran 30 yaşın altındaki erkeklerde miyokardit riskinin diğerlerinden biraz daha yüksek olduğunu gösterdi” dedi.

İsveçli ve Danimarkalı sağlık yetkilileri, dün aynı araştırmayı kaynak göstererek, tüm genç yetişkinler ve çocuklar için Moderna aşısının kullanımını durduracaklarını açıkladılar.

Norveçli sağlık yetkilileri dün, 30 yaşın altındaki erkeklerin Pfizer aşısını tercih etmeleri yönündeki tavsiyesini yineledi.

Finlandiya sağlık enstitüsü, henüz yayınlanmamış olan araştırmanın birkaç hafta içinde yayınlanacağını ve ön verilerin daha detaylı değerlendirilmesi için Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) gönderildiğini açıkladı.tamamı için kaynağa bknz

Japonya’da kullanımı durdurulan Moderna serisinden aşı yaptıran bir kişi daha hayatını kaybetti

Japonya Sağlık Bakanlığı ölüme Moderna aşısının neden olup olmadığının henüz bilinmediğini kaydetti. Moderna aşısı yaptırdıktan sonra ölen kişi sayısı 3’e yükseldi