Ana Sayfa Ana Sayfa NHS, akciğer kanserinde devrim niteliğinde yeni bir ilaç!

NHS, akciğer kanserinde devrim niteliğinde yeni bir ilaç!

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS), “ölüm yıldızı” mutasyonunu hedefleyerek tümör büyümesini durduran devrim niteliğinde yeni bir ilaç, ilk kez Avrupa’daki hastalara verilecek.

Ulusal Sağlık Servisi’nin yaptığı açıklamada, son teknoloji bir terapi olan ‘Sotorasib’ adlı ilacın, yeni nesil kanser tedavisi çalışmalarında önemli bir gelişme sağlayacağı öngörüldü. Tablet olarak alınan bu ilaç, KRAS G12C mutasyonuna bağlanarak mutasyonu etkisiz hale getiriyor ve kanser tümörlerinin büyümesini durduruyor. Klinik çalışmalarda, söz konusu ilacın akciğer kanserinin büyümesini 7 ay boyunca durdurduğu kanıtlandı. Elde edilen bu veri ışığında ilaç hastalara verilecek ve takibi yapılacak.

Lung cancer patients to get breakthrough drug on NHS

Erken erişim anlaşması sayesinde önümüzdeki birkaç hafta içinde başlayarak, ilk olarak İngiltere’de yılda yaklaşık 600 akciğer kanseri hastasına ilaç verilecek.

NHS Klinik Kanser Direktörü Profesör Peter Johnson şunları söyledi : “NHS, hastalar için en iyi seçenekleri seçmek için giderek daha önemli hale gelen genomik programımız aracılığıyla moleküler testler ile daha iyi teşhis ve tedavi yoluyla kanserden daha fazla hayat kurtarmaya kararlıdır.

İngiltere’deki NHS’nin, osimertinib için Mayıs ayında varılan benzer bir NHS anlaşmasının ardından ulusal bir erişim anlaşması yoluyla kullanıma sunduğu ikinci Orbis lisanslı ilaçtır .