Ana Sayfa Hukuk&Etik Eski Fransa Sağlık Bakanı, pandemi yönetiminden yargılanacak

Eski Fransa Sağlık Bakanı, pandemi yönetiminden yargılanacak

Eski Fransa Sağlık Bakanı, salgında ‘başkalarının hayatını tehlikeye atmaktan’ yargılanacak

euronews:Eski Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, Covid-19 salgınında, “başkalarının hayatını tehlikeye atmaktan” yargılanacak.

Le Monde gazetesinin haberine göre, Cumhuriyet Adalet Divanı (CJR) hakimleri, Şubat 2020’ye kadar sağlık bakanı olan Buzyn’e, Covid-19 salgınını kötü yönettiği gerekçesiyle bugün verdiği ifadeden sonra “salgında başkalarının hayatını tehlikeye atmak” suçu yöneltilmesine karar verdi.

L’ex-ministre de la santé a été mise en examen par la Cour de justice de la République pour « mise en danger de la vie d’autrui », dans le cadre de l’enquête sur la gestion de la pandémie de Covid-19

Ayrıca, soruşturma hakimleri, Buzyn’in bir felaketle mücadelede ‘gerekli önlemleri almaktan kasten kaçınma suçundan kabahatli’ olabileceğini ancak suçlama yöneltilecek derecede kanıt olmamasından dolayı davada destekli tanık olarak dinleneceğini bildirdi.

Buzyn, Fransa’da hükümet üyelerini yargılayabilen tek makam olan CJR tarafından 7 Temmuz’da, Covid-19 salgınının kötü yönetimiyle ilgili olarak açılan soruşturma kapsamında, yargılanacağı duyurulan ilk hükümet yetkilisi oldu.

Salgın sürecinin kötü yönetilmesiyle ilgili davada, hükümetin diğer eski ve yeni üyelerinin de yargılanabileceği ifade ediliyor.