Ana Sayfa Ana Sayfa DNA aşıları Covid-19 mücadelesine katılmaya başladı

DNA aşıları Covid-19 mücadelesine katılmaya başladı

Dünyadaki tek iğnesiz Covid aşısı olan ve Hindistan’da geçen ay  acil kullanım onayı alan ZyCoV-D, aşı üreticisi Zydus Cadila’nın üç dozlu Covid aşısı ZyCoV-D‘dır.

India’s DNA COVID vaccine is a world first – more are coming

ZyCoV-D aşısı, dünya çapında klinik deneylerden geçen çeşitli hastalıklar için bir DNA aşıları dalgasının habercisidir.

Enjeksiyon yapılmadan cilde uygulanan ZyCoV-D’nin klinik çalışmalarda semptomatik COVID-19’a karşı %67 koruyucu olduğu bulunmuş ve  bu ay Hindistan’da uygulanmaya başlayacak. Araştırmacılar, etkinliği diğer birçok COVID-19 aşısınınkiyle karşılaştırıldığında özellikle yüksek olmasa da, bunun bir DNA aşısı olduğu gerçeğinin önemli olduğunu söylüyor.

ZyCoV-D, SARS-CoV-2’nin spike proteinini kodlayan, plazmitler olarak bilinen dairesel DNA iplikçikleri ile birlikte geni açmak için bir promotör dizisi içerir. Plazmitler hücre çekirdeğine girdikten sonra, hücrenin ana gövdesine, sitoplazmaya giden ve spike proteinin kendisine çevrilen mRNA’ya dönüştürülürler. Vücudun bağışıklık sistemi daha sonra proteine ​​karşı bir tepki oluşturur ve gelecekteki enfeksiyonları temizleyebilecek özel bağışıklık hücreleri üretir. Plazmitler tipik olarak haftalar veya aylar içinde bozulur, ancak bağışıklık kalır.

Jameel, ZyCoV-D’nin etkinliğinin bazı mRNA aşıları tarafından elde edilen %90 veya daha yüksek orandan daha düşük gibi görünse de, rakamların karşılaştırılabilir olmadığını söylüyor. Bu yılın başlarında Hindistan’daki ZyCoV-D denemeleri, SARS-CoV-2’nin Delta varyantı dolaşımdaki baskın varyant iken, daha önceki mRNA aşısı denemeleri ise daha az bulaşıcı varyantlar dolaşımdayken yürütüldü. “Etkinlik esasen Delta varyantına karşı, bu yüzden bu oldukça iyi” diyor.