Ana Sayfa Ana Sayfa Covid-19’un RSV virüsü etkisi

Covid-19’un RSV virüsü etkisi

RSV virüsü: Solunum yolu hastalıklarına yol açan virüs son dönemde çocuklarda neden daha fazla görülüyor?

  • Sophie Hardach
  • BBC Future

BBC: Küçük çocuklarda solunum yolu hastalıklarına yol açan Respiratuvar Sinsitiyal Virüs (RSV), Kuzey Yarımküre’de son aylarda beklenmeyen hızda yayıldı.

Mevsimsel bir virüs olan RSV, önceki yıllarda Kasım ayından başlayarak kış aylarında yaygınlaşıyordu. Yaz aylarında ise RSV nedeniyle görülen vaka sayısı neredeyse sıfıra iniyordu.

Covid salgınının dolaylı etkisi mi?

İsviçre’nin Zürih kentindeki Üniversite Çocuk Hastanesi’nin bulaşıcı hastalıklar bölümü yöneticisi Christoph Berger, “Bu sürpriz oldu. Aslında beklediğimiz bir şeydi ama bu kadar çok olacağını düşünmemiştik” diyor.

Zürih’teki hastanede RSV vakaları genellikle Ocak ayında en yüksek seviyeye ulaşıp, Haziran-Ağustos arasında sıfıra yaklaşır. Bu yıl ise kışın hiç vaka yoktu, Haziran’da yavaşça artmaya başladı, Temmuz’da ise iyice yükseldi.

Berger, “Bütün yataklarımız doldu, ciddi bir sınavdı” diyor. Hastanesine başvuran bazı bebek ve çocukları diğer hastanelere sevk etmek zorunda kalmışlar. İsviçre’deki başka bazı hastanelerde de benzer bir durum yaşanmış.

Üstelik RSV teşhisi konan çocuklar, Covid’den muzdarip çocuklara göre daha uzun bir tedaviye ihtiyaç duydular.

ABD Salgın Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), çocukların neredeyse tamamının 2 yaşına kadar en az bir kez RSV ile hastalandığını kaydediyor.

Çocuklar genellikle bunu soğuk algınlığına benzer semptomlarla yaşıyor. Burun akıntısı, öksürük, öne çıkan semptomlar. Bazı çocuklarda ise, akciğerin alt kısımlarında enflamasyon yaratan bronşiyolit gelişebiliyor. Nefes darlığı da bu durumda görülebiliyor.

Altı aylıktan daha küçük bebeklerin yüzde 1-2’si, RSV nedeniyle hastaneye başvurup oksijen tedavisi almak zorunda kalıyor. Bu tedaviyle büyük çoğunluğu birkaç gün içerisinde iyileşiyor. tamamı için kaynağa bknz