Ana Sayfa Biyoteknoloji 5-11 yaş arası çocuklar için aşı denemesi başarılı

5-11 yaş arası çocuklar için aşı denemesi başarılı

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin

Corona virüsüne karşı 12 yaşın altındaki çocukların aşılanması söz konusu olduğunda neredeyse tüm uzmanlar, 12 yaş üzerindekilere ve yetişkinlere uygulanan aşıların, küçük çocuklara da aynı şekilde yapılmasının tıbbi nedenlerle kesinlikle doğru olmadığını savunuyordu. Ancak Amerikan ilaç firması Pfizer’le birlikte dünya çapında onaylanan ilk Corona virüsü aşısını geliştiren BioNTech firmasının kurucuları Prof. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin, 5-12 yaş arası çocuklar için denenen aşının da tamamlandığını açıkladı.

“Things Are Looking Good and Going According to Plan”

VOA: Der Spiegel dergisine konuşan Türeci, denemelerin olumlu sonuç verdiğini, birkaç hafta içinde üretime geçebilecek duruma geleceklerini söyleyerek “Her şey yolunda giderse, 5 ila 11 yaş arası çocuklarda yapılan klinik çalışmalara ve verilere ilişkin değerlendirilmeyi farklı ülkelerdeki yetkililere sunacağız ve Avrupa da dahil olmak üzere bu yaş grubu için aşı onayına başvuracağız” dedi

Çocuklar için hazırlanan aşının yetişkinler için kullanılan bileşenlerden oluştuğunu, ancak dozajının daha az olduğunu belirten Türeci, üretim için hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü ifade etti. 5-12 yaş arası çocuklar için geliştirdikleri aşının güvenli ve etkili olduğunu, çocukların güçlü antikor yanıtları ürettiğini ve aşıya onay çıkacağına inandığını kaydeden Uğur Şahin de “Yıl sonuna kadar da altı aylığa kadar olan bebeklerle ilgili denemelerin sonucunu bekliyoruz” diye konuştu.