Ana Sayfa Hukuk&Etik Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarından Ağustos ya da Eylül 2019’da sızdığına dair kanıtlar….

Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarından Ağustos ya da Eylül 2019’da sızdığına dair kanıtlar….

Wuhan Viroloji Enstitüsü

ABD’de Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili üyeleri corona virüsüyle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Virüsün kökenine dair yürütülen soruşturmada, Çin’deki Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarından Ağustos ya da Eylül 2019’da sızdığına dair kanıtlar bulunduğu öne sürüldü.

VOA: Reuters haber ajansının haberine göre, raporda ayrıca Amerikalı uzmanlarla Çin ve ABD hükümetinin fonlarıyla desteklenen Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki (WIV) bilimadamlarının Corona virüslerini insanları enfekte edecek şekilde değiştirebilmek ve bu tür enfeksiyonların izini gizlemek için çalıştıklarına dair ‘‘güçlü deliller’’ olduğu belirtildi.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nun en kıdemli Cumhuriyetçi üyesi Mike McCaul, raporu komisyonun Cumhuriyetçi üyeleriyle birlikte yayınladı. Raporda dünya genelinde 4 milyon 400 bin kişinin ölümüne neden olan Corona virüsünün kaynağının partilerüstü biçimde araştırılması çağrısı yapıldı.

Raporda ‘‘Balık pazarının kaynaklar arasından tamamen çıkartılması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca, kanıtların, virüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden sızdığını ve bunun 12 Eylül 2019’dan daha önce olduğunu gösterdiğini düşünüyoruz” denildi.

Yine raporda, 2019 yılı Temmuz ayında laboratuvarın tehlikeli atık arıtma sisteminin 1,5 milyon dolara elden geçirilmesi talebi dahil olmak üzere tesisteki güvenlik protokolleri hakkında yeni ve eksik yansıyan bilgilere atıfta bulunuldu.tamamı için kaynağa bknz