Ana Sayfa Ana Sayfa Hastanelerde yeni nesil el hijyeni kontrolü

Hastanelerde yeni nesil el hijyeni kontrolü

Çalışmalarını İTÜ Arı Teknokent’te sürdüren ERG Controls firması, sağlık çalışanlarının bütün el hijyeni aktivitelerini yaka kartlarıyla takip eden YIKA adında bir IoT ürünü geliştirdi

YIKA – El Hijyeni Takip Sistemi ile hastanelerde el hijyeni uyumu maksimize ediliyor, hastane enfeksiyonları ve buna bağlı yatış süreleri & tedavi masrafları en az yarı yarıya azalıyor.

Hastane enfeksiyonları nedir?

Hastane enfeksiyonları, hastane ortamından bulaşan hastalıklara denmektedir. Dünyada her sene milyonlarca insana bulaşan hastane enfeksiyonları, yüz binlerce insanın hayatına mal olmaktadır. Hastane enfeksiyonları aynı zamanda ortalama hasta yatış sürelerini en az bir hafta uzatmakta, artan antibiyotik kullanımları ve tedavi masraflarıyla sağlık sektörüne milyarlarca dolar direkt zarar getirmektedir.

Dünya Sağlık Örgütüne göre hastane enfeksiyonlarının en büyük ve en önlenebilir sebebi el hijyeni eksikliğidir. El hijyenine uyum sağlandığında hastane enfeksiyonları en az yarı yarıya azaltılabilmektedir.

El hijyeni kontrolü 

Günümüz hastanelerinin çok büyük bir kısmında el hijyeni uyumu kağıt ve kalemle tutulan gözlem formları ile takip edilmektedir. İnsan eliyle yapılan bu gözlemler kısıtlı sürede ve bölgede yapılabilmekte, Hawthorne etkisi sebebiyle objektif veriler elde edilememektedir.

YIKA ile müdahale edilebilir ve objektif el hijyeni takibi 

YIKA, sağlık çalışanlarının bütün el hijyeni aktivitelerini yaka kartlarıyla takip edip raporlayan bir IoT sistemidir. Çalışanlara verilen yaka kartları ve ünite içine yerleştirilen sensörlerle hem bütün el hijyeni aktiviteleri raporlanmakta, hem de çalışanlara doğru anlarda yaka kartlarından görsel hatırlatıcı sağlanabilmektedir.

Üniteden toplanan bütün veriler işlenip ve çalışan / ünite / hasta odası bazında el hijyeni uyum oranları, vardiya ve tarih bazlı trend grafikleri gibi aksiyon alınabilir istatistikler halinde enfeksiyon kontrol uzmanlarına dijital olarak sunulmaktadır.

Yapay zeka ile doğru el yıkama ölçümü

YIKA’nın TÜBİTAK maddi desteğiyle geliştirilen ve içinde yapay zeka algoritmaları barındıran akıllı modülleri, lavabolarda ellerin ne kadar doğru temizlendiğini ölçebilmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün hijyenik el yıkama prosedüründeki hareketlerin yapılıp yapılmadığını görüntü işleme ile tespit eden bu teknoloji, özellikle ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinde maksimum el hijyeni kontrolü sağlamaktadır.

Türkiye içinde yaygınlaşıyor 

Otomatize el hijyeni takip sistemleri, son beş sene içerisinde yurtdışında literatürde olumlu etkileriyle yer alıyor. ERG Controls Türkiye’de ilk defa YIKA ile otomatize el hijyeni takibini Türk hastaneleriyle buluşturmaya başladı. “Bir devlet ve bir üniversite hastanesinde vaka analizleri başarıyla tamamlanan YIKA, ülkenin öncü hastanelerinde yaygınlaşmaya hızla devam ediyor.

Montaj gerektirmeden hızlıca kurulan ve maksimum el hijyeni uyumu sağlayan YIKA sistemi hakkında daha detaylı bilgi almak için www.ergcontrols.net web sayfasına ya da info@ergcontrols.net adresine ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.who.int/gpsc/country_work/gpsc_ccisc_fact_sheet_en.pdf

https://www.who.int/gpsc/5may/Hand_Hygiene_Why_How_and_When_Brochure.pdf

https://www.ergcontrols.net