Ana Sayfa Ana Sayfa Ek dozlarının uygulanmasını erteleme çağrısı

Ek dozlarının uygulanmasını erteleme çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, düşük gelirli ülkelerin birinci doz aşılara erişimini sağlamak için en erken Eylül ayı sonuna kadar dünya genelinde takviye aşı dozlarının uygulanmasının askıya alınması çağrısında bulundu.

VOA: Örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan WHO Başkanı, bir kez daha aşıya erişimde küresel çaplı eşitsizlikleri gündeme getirdi ve şimdiye kadar dört milyar doz aşının yüzde 80’inden fazlasının yüksek gelirli ülkelerde uygulandığının altını çizdi. Tedros, bu ülkelerin dünya nüfusunun yarısından azını oluşturduğuna da dikkat çekti.

III. doz etik mi?

WHO Başkanı, düşük gelirli ülkelerde yaşayan milyonlarca insanın ilk doz aşılarını olmak için beklediği bu dönemde varlıklı ülkelerin bazılarının Corona virüsünün Delta varyantına karşı nüfuslarını korumak için takviye doz aşıları uygulamak için harekete geçtiğini hatırlattı.

Yoksul ülkelerin şimdiye kadar her 100 kişiye bir buçuk doz aşı uyguladığının, zengin ülkelerdeyse 100 kişi başına 100 doz aşı düştüğünün altını çizen Tedros, “Acilen bu eğilimi tersine çevirmemiz, aşıların çoğunu yüksek gelirli ülkeler yerine düşük gelirli ülkelere yönlendirmemiz gerekiyor” dedi.