Ana Sayfa Ecza Cezasızlık Cesaret Veriyor

Cezasızlık Cesaret Veriyor

Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Etkili Yasalarla Mümkündür

Son dönemde basına yansıyan haberlerde sağlıkta şiddetin arttığını görüyoruz. Sağlık çalışanları bir yandan pandemi ile bir yandan aşı karşıtlığı/kararsızlığı ile mücadele ederken bir yandan da kendi yaşamlarını savunmaya çalışıyor. Çünkü cezasızlık birçok kişiye cesaret veriyor. Bu cesaret de biz sağlık çalışanlarının sürekli şiddete maruz kalmasına neden oluyor. Sağlık ve şiddet kavramlarının yan yana gelmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Sağlık çalışanları hayat kurtarmak istiyorlar, her zaman ifade ettiğimiz gibi yaşatmak için yaşamak istiyorlar.

Var olan tablo ve bu tablonun gün geçtikçe vahametinin artması ise sağlıkta şiddete karşı mücadelede mevcut yasaların ve uygulamaların yetersiz kaldığını gözler önüne sermektedir. Şiddet hem toplumsal barışımıza zarar verir hem de kamu hizmetlerinin aksamasına neden olur.

Can güvenliği endişesi ile nitelikli sağlık hizmeti vermenin mümkün olmadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Son dönemde ülkenin her alanında içerisinde bulunduğu şiddet sarmalından bir an önce kurtulmalıyız. Sağlığın salt bedenen iyi olma hali değil; bedenen ve ruhen iyi olma hali olduğunu tüm kamuoyunun bilmesi gerekir. Bu tür olayların meydana gelmemesi için gerekli tüm önlemler alınmalıdır. Tüm sağlık camiasına dayanışma duygularımızla geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Türk Eczacıları Birliği