Ana Sayfa Ana Sayfa Alcon Türkiye’de Görev Değişimi ve Avrupa Bölgesi’ne Atama

Alcon Türkiye’de Görev Değişimi ve Avrupa Bölgesi’ne Atama

Umut Meriç - Alcon Türkiye Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörü

Göz sağlığı alanının lider firmalarından Alcon Türkiye’nin Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörü Dr. Ege Bay DACH Bölgesi Cerrahi İş Birimi Direktörü olarak atandı.  Dr. Ege Bay 1 Ağustos’ta başladığı yeni görevinde Alcon’un en önemli pazarları arasında yer alan Almanya, Avusturya ve İsviçre’den sorumlu olacak. Alcon Türkiye Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörlüğü görevini Umut Meriç devraldı.

Göz sağlığı alanının lider firmalarından Alcon Türkiye’den Avrupa’ya önemli bir terfi gerçekleştirildi. Uzun yıllardır Alcon’da farklı görevlerde yer alan ve en son Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörü olarak görev yapan Dr. Ege Bay DACH(Almanya, Avusturya, İsviçre) Bölgesi Cerrahi İş Birimi Bölge Direktörü olarak atandı. 70 yılı aşkın mirasıyla göz sağlığı alanında insanların daha iyi görmeleri için çalışan Alcon’da yapılan bu son atama ile Türkiye’den yurt dışına yönetici transferlerine devam ediliyor. 

Alcon Türkiye’den bölge yönetimine üst düzey transfer 

Alcon Türkiye Ülke Müdürlüğü ve Cerrahi İş Birimi Direktörü görevlerini bir arada yürüten Dr. Ege Bay 1 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla DACH Bölgesi Cerrahi İş Birimi Direktörü olarak atandı. Almanya, Avusturya ve İsviçre ülkelerini kapsayan DACH Bölgesi’ndeki Cerrahi İş Birimleri’nden sorumlu Bölge Direktörü olarak atanan Dr. Ege Bay, yeni görevine Almanya’dan devam edecek.

Alcon Türkiye’nin Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörü Umut Meriç oldu

Umut Meriç 14 Temmuz itibarıyla Alcon Türkiye Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörü olarak atandı. İlaç sektöründe Pfizer, Schering-Plough, MSD, GSK, Chiesi gibi global firmalarda yöneticilik görevlerini başarıyla yürüten Umut Meriç, yeni dönemde Alcon Türkiye Ülke Müdürlüğü görevinin yanı sıra Cerrahi İş Birimine de liderlik edecek.

Dr. Ege Bay
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ilaç sektöründeki kariyerine 2002 yılında Novartis’te başlayan Dr. Ege Bay, aynı firmada 8 yıl boyunca Oftalmoloji Bölümü’nde satış ve pazarlama alanlarından sorumlu olarak çalıştı. Novartis Kurumsal İlişkiler Müdürü olarak görev yapan Dr. Ege Bay, İlaç İş Birimi Direktörü olarak 2011 yılında Alcon Türkiye’ye katıldı. Yaptığı başarılı çalışmalarla 2016 yılında Alcon Türkiye Cerrahi İş Birimi Direktörlüğü’ne terfi eden Dr. Ege Bay, 2019 yılında Alcon Türkiye Genel Müdürü olarak Novartis’ten ayrılma süreci ve geçiş projeleri gibi kritik süreç ve organizasyonel yapılanmaya başarıyla liderlik etti. Dr. Ege Bay, son olarak Alcon Türkiye’de Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörlüğü görevlerini bir arada yürütmekteydi.

Umut Meriç
Umut Meriç, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Avusturalya, New South Wales Üniversitesi Teknoloji Yönetimi’nde yüksek lisansını tamamladı. 2004 yılında iş hayatına Pfizer’de Ürün Müdürü olarak başlayan Meriç, 2007–2010 yılları arasında Schering-Plough’da alerji ürünlerinden sorumlu Ürün Müdürü ve sonrasında da 2010–2013 yılları arasında MSD’de sırasıyla Takım Lideri, Marka ve Müşteri Yöneticisi, Franchise Müdürü olarak görevine devam etti. 2013-2015 yılları arasında GSK’da Üroloji ve Merkezi Sinir Sistemi İş Birim Müdürü olarak çalışmasının ardından, 2015 yılında Primary Care İş Bölüm Direktörü olarak Chiesi Türkiye ailesine katıldı. 2018 yılından bu yana Chiesi İlaç Türkiye Genel Müdürlüğü görevini başarıyla yürüten Umut Meriç, 14 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla  Alcon  Türkiye Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörü olarak görev yapacak.