Ana Sayfa Ana Sayfa Uluslararası bir kohort çalışmasında 7 aya varan Covid-19 hastalığında 200’den fazla semptomu...

Uluslararası bir kohort çalışmasında 7 aya varan Covid-19 hastalığında 200’den fazla semptomu tespit edildi

Şimdiye kadarki yayınlanan en geniş kapsamlı araştırmada uzun Covid’in 200’den fazla semptomu olduğu ortaya çıktı.

University College London’da sinirbilimci ve çalışmanın kıdemli yazarı Athena Akrami, “İngiltere’de birçok uzman Kovid sonrası klinik solunum rehabilitasyonuna odaklandı. Pek çok insanda nefes darlığı olduğu doğru, ancak aynı zamanda kliniklerin daha bütünsel bir yaklaşım sağlaması gereken birçok başka sorun ve semptom türü de var” ifadelerini kullandı.

Akrami, koronavirüs ile enfekte olduktan 16 ay sonra hala semptomlar yaşadığını belirterek şunları söyledi:

“Aile hekimlerinin sevk ettiği uzun süreli Covid klinikleri ağına dayanarak, artık uzun süreli Kovid semptomları olduğundan şüphelenilen herkesi tarayabilen bir programa saHip olduğumuza inanıyoruz.”

Characterizing long COVID in an international cohort: 7 months of symptoms and their impact

Diğer taraftan, akademik dergi The Lancet‘de yayınlanan çalışma, 56 ülkeden doğrulanmış veya uzun süreli Kovid şüphesi olan 3 bin 762 kişiyle anket yaptı. Söz konusu kişilerden 66’sı yedi ay boyunca izlenen 203 semptom tanımladı.

Ankete katılanların çoğunluğu için (>%91), iyileşme süresi 35 haftayı aştı. Hastalıkları sırasında, katılımcılar ortalama 9.1 organ sisteminde ortalama 55.9+/- 25.5 (ortalama+/- STD) semptom yaşadılar. 6. aydan sonra en sık görülen semptomlar yorgunluk, egzersiz sonrası halsizlik ve bilişsel işlev bozukluğuydu. tamamı için kaynağa bknz