Ana Sayfa Ana Sayfa Sinovac II. ve III. doz sonrası antikor düzeyi

Sinovac II. ve III. doz sonrası antikor düzeyi

Sinovac: İki doz aşıdan altı ay sonra antikor seviyelerinin önemli ölçüde düştüğü gözlendi

BBC , Çin’de yapılan bir laboratuvar çalışması, Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac aşısının oluşturduğu antikorların, çoğu kişide ikinci dozdan altı ay sonra önemli ölçüde düştüğünü gösterdi.

Çin merkezli Sinovac şirketinin Covid-19 aşısı, Türkiye’de aşılama programında kullanılan ilk aşı olmuştu.

18-59 yaş arası sağlıklı yetişkinlerden alınan kan örneklerinin incelendiği araştırma Pazar günü yayımlandı.

İki ya da dört hafta arayla iki doz aşı uygulanan katılımcılardan sadece sırasıyla yüzde 16,9’u ve yüzde 35,2’si, ikinci dozdan 6 ay geçtikten sonra hastalığı önleyecek düzeyde antikora sahip olduğu görüldü.  tamamı için başlığı tıklayınız

‘‘Sinovac’ın 3. Dozu Antikor Sayısını Arttırıyor’’

VOA: Çalışma ayrıca ikinci dozdan yaklaşık altı ay sonra sonra üçüncü doz Sinovac aşısı olanların aşıdan 28 gün sonra ikinci dozdan dört hafta sonra görülenden 3-5 kat daha fazla antikor ürettiklerini ortaya koydu.

Araştırmacılar çalışmanın antikorların daha bulaşıcı varyantlara karşı etkisini ise test etmediğine dikkat çekti. Üçüncü bir dozdan sonra oluşan antikorların dayanıklılık süresinin ölçülmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirtildi.

Çalışma Jiangsu eyaleti salgın hastalıkları kontrol yetkilileri, Sinovac şirketi ve diğer Çinli kurumlar tarafından yapıldı.