Ana Sayfa Ana Sayfa Şili verilerine göre Sinovac Covid-19’u önlemede yüzde 65,9 etkili oldu!

Şili verilerine göre Sinovac Covid-19’u önlemede yüzde 65,9 etkili oldu!

En kapsamlı araştırma: Sinovac’ın aşısının yeni etkinlik oranı açıklandı

Şili’de Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac aşısının etkinliği ile ilgili en kapsamlı araştırma gerçekleştirildi. Türkiye’de de kullanılan aşı ile ilgili 10 milyondan fazla kişi üzerinde yapılan çalışmaya göre, aşı Covid-19’u önlemede yüzde 65,9 etkili oldu. Hastaneye yatışı önlemede yüzde 87,5, yoğun bakıma alınmayı önlemede yüzde 90,3, ölümleri önlemede ise yüzde 86,3 etkili olduğu belirtildi.

GEÇTİĞİMİZ AY BREZİLYA’DA DA YAPILMIŞTI

Çalışma, Sinovac tarafından geliştirilen aşı ile ilgili en kapsamlı araştırma olurken geçtiğimiz ay Brezilya’da yapılan araştırmada 45 bin kişi incelenmiş, aşının uygulanmasından 5 hafta sonra yüzde 95 oranında ölümleri engellediği belirtilmişti. tamamı için kaynağa bknz

Effectiveness of an Inactivated SARS-CoV-2 Vaccine in Chile

statistics for the approximately 10.2 million participants included in the study cohort. 

WHO validates Sinovac COVID-19 vaccine for emergency use and issues interim policy recommendations

DSÖ Sinovac-CoronaVac aşılarının acil kullanım onayını daha önce vermişti.

Indonesian Covid deaths add to questions over Sinovac vaccine

Haziran ayında Endonezya da Covid-19’dan ölen 26 Endonezyalı doktordan en az 10’unun tamamen Sinovac aşısı olması sağlık uzmanlarının sağlık görevlilerinin bağışıklığı artırmak için alternatif dozlar alması gerekip gerekmediğini düşünmesine neden oldu.

Chile Says Sinovac Is 80% Effective Against Death From Covid

Şili hükümeti yaygın Sinovac kullanımına dair ilk raporunu nisan ayında paylaşmıştı; Covid-19 enfeksiyonlarını önlemede %67 etkilidir ve ölümlerin %80’ini hastalıktan korur. Raporda, Sinovac aşısının hastaneye yatışlara karşı %85 ve insanların yoğun bakım ünitelerine girmesini önlemede %89 etkili olduğu belirtildi. Bu, bir popülasyonda yaygın olarak kullanıldıktan sonra Çin aşısının Covid-19’a karşı ne kadar iyi koruyabildiğini gösteren ilk kanıttı idi.

DW görsel