Ana Sayfa İlaç Quercetin’in Covid-19’da etkinliği

Quercetin’in Covid-19’da etkinliği

Prof. Dr. Mustafa Gerek

Quercetin’ molekülünün Kovid-19’a etkinliği kanıtlandı

sputniknews: Sağlık Bilimleri Üniversitesince (SBÜ) yapılan klinik çalışmada farklı ülkelerde Kovid-19 tedavi protokollerinde yer alan ‘Quercetin’ molekülünün koronavirüse karşı etkinliği ispatlandı. SBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, molekülün ‘Quermax’ adıyla ilaç formuna dönüştürülmesi için bakanlığa başvuracaklarını söyledi.

SBÜ tarafından yaklaşık 1 yıl önce başlayan çalışma sonuçlandı. Çalışmada pek çok ülkede Kovid-19 tedavi protokollerinde yer alan ‘Quercetin’ molekülünün koronavirüse karşı etkinliği ispatlandı.

Üniversite bünyesindeki teknoparkta üretilen molekül, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılarak koronavirüsten korunmak için kullanıma sunuldu. Söz konusu molekülün ‘Quermax’ adıyla ilaç formuna dönüştürülmesi için de Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunulacak. tamamı için başlığı tıklayınız. görsel

ilgili bilimsel makaleler;

Possible Therapeutic Effects of Adjuvant Quercetin Supplementation Against Early-Stage COVID-19 Infection: A Prospective, Randomized, Controlled, and Open-Label Study

Quercetin and Vitamin C: An Experimental, Synergistic Therapy for the Prevention and Treatment of SARS-CoV-2 Related Disease (COVID-19)

Anti-inflammatory potential of Quercetin in COVID-19 treatment