Ana Sayfa Ana Sayfa Prof. Dr. Orhan Yıldız: Yerli Covid-19 aşısı Turkovac, Çin’in Sinovac aşısından daha...

Prof. Dr. Orhan Yıldız: Yerli Covid-19 aşısı Turkovac, Çin’in Sinovac aşısından daha etkili

Prof. Dr. Orhan Yıldız

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız,Türkiye’nin Covid aşısı Turkovac’ın Çin’in geliştirdiği Sinovac aşısından daha etkili olduğunu açıkladı.

euronwes: Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüsü Başkanlığı (TÜSEB) desteğiyle son aşamaya getirilen yerli aşının raporlama çalışmasında yer alan ve DHA haber ajansına konuşan Yıldız, “Bizim aşımız inaktif bir aşı. Çin aşısıyla benzer bir aşı ancak, biz yaptığımız Faz-1 ve Faz-2 çalışmalarında aşımızın Sinovac’tan çok daha etkili olduğunu gördük. Çok daha yüksek antikor düzeyine sahip ve yan etkileri de BioNtech ile benzer” dedi.

TÜSEB ile ERÜ Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) tarafından koronavirüse karşı geliştirilen yerli Covid-19 aşısının Faz-1 çalışması, 44 gönüllü üzerinde yapıldı.

İnaktif aşının Faz-2 çalışmaları ise şubat ayında başladı ve 250 gönüllüye aşı uygulaması, 9 Nisan’da tamamlandı. tamamı için kaynağa bknz. görsel