Ana Sayfa Ana Sayfa CDC, Delta Varyantı Mers ve Sars’ın yanı sıra Ebola ve çiçek hastalığından...

CDC, Delta Varyantı Mers ve Sars’ın yanı sıra Ebola ve çiçek hastalığından çok daha bulaşıcı!

CDC‘de kurum içinde hazırlanan ve “Aşı bulaştırıcılığı ve aşı etkinliği hakkındaki iletişimin iyileştirilmesi” başlığı taşıyan belgede, hızlı yayılan Delta varyantının kamuoyunun tehlikeyi daha iyi anlayabilmesi için yeni bir yaklaşım gerektirdiği yazılı. Aşısız kişilerin Corona virüsü kapma riskinin üç kat, ağır hastalığa yakalanma ya da ölme riskinin de on kat daha yüksek olduğu kaydedilen belgede, “Savaşın değiştiğini kabul edin. Aşılılar arasındaki bireysel riske ilişkin iletişimi iyileştirin” deniyor.

VOA: Delta varyantının suçiçeği kadar bulaşıcı olarak tanımlandığı rapora göre yeni varyant; MERS, SARS, Ebola, çiçek, soğuk algınlığı, mevsimsel grip ve 2018’deki grip pandemisine neden olan virüsten daha bulaşıcı.

CDC, aşılanmanın, savunmasız bireyleri korumak için sağlık hizmetlerinde çalışanlarına zorunlu kılınması ve herkesin maske takması uygulamasına geri dönülmesi tavsiyesinde de bulunuyor.

CDC, ilk kez Washington Post gazetesi tarafından bildirilen belgenin gerçek olduğunu doğruladı.

Belgeye göre aşılı kişilerin enfeksiyona yakalanma riski daha düşük olsa da virüsü kapmaları durumunda başkalarına bulaştırma olasılığı, aşısız kişiler kadar yüksek olabilir.

“Virüs artık daha dirençli”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Corona virüsüne karşı büyük zorluklar aşılarak elde edilen kazanımların Delta varyantı yayıldıkça kaybedildiğini, ancak aşıların hala hayat kurtardığını bildirdi.

WHO’nun acil durum sorumlusu Mike Ryan, “WHO tarafından onaylanan aşılar, ağır hastalık ve hastaneye yatışlara karşı ciddi oranda koruma sağlıyor. Aynı, ancak daha çok direnç kazanmış bir virüsle mücadele ediyoruz” dedi.

WHO’ya göre Corona virüsünün şimdiye kadarki en hızlı yayılan ve mücadele etmesi en zor türü, virolog ve epidemiyologlar arasındaki varsayımları alt üst etti. Tüm dünyada egemen varyant haline gelen Delta, şimdiye kadar 132 ülkede tespit edildi.

Mayıs ayında aşılı kişilerin maske takmasına gerek olmadığını açıklayan CDC, Salı günü yaptığı açıklamadaysa rota değiştirdi ve tam aşılı kişilerin bile virüsün yayılma olasılığı yüksek durumlarda maske takması tavsiyesinde bulundu.

Başkan Joe Biden da Perşembe günü yaptığı açıklamada, yerel idareleri, insanları aşı olmaya teşvik etmek için nakit ödeme yapmaya çağırdı ve federal hükümet çalışanlarının aşı olduklarını kanıtlamaları ya da düzenli testten geçme, maske takma ve seyahat kısıtlamalarına maruz kalma arasında seçim yapacaklarını bildirdi.

Roma’daki Bambino Gesù Hastanesi mikrobiyoloji ve immünoloji tanısı bölümü başkanı Carlo Federico Perno, “Delta nedeniyle değişecek olan ana unsur, maske kullanma zorunluluğu ve bu zorunluluğun kaldırıldığı yerlerde yeniden uygulamaya geri dönülmesi olacak” dedi.tamamı için kaynağa bknz