Ana Sayfa Biyoteknoloji Sputnik V aşısının Covid-19’un Delta mutasyonuna karşı etkinlik oranının yaklaşık yüzde 90...

Sputnik V aşısının Covid-19’un Delta mutasyonuna karşı etkinlik oranının yaklaşık yüzde 90 etkili!

Gamaleya Enstitüsü Direktör Yardımcısı Denis Logunov, Rusya’nın corona virüsüne (Covid-19) karşı geliştirdiği Sputnik V aşısının Covid-19’un Delta mutasyonuna karşı etkinlik oranının yaklaşık yüzde 90 etkili olduğunu duyurdu.

Sözcü: Logunov, “Delta mutasyonunda aşının etkisinde hafif bir azalma görüyoruz. Bu, Sputnik V aşısında yüzde 2,6 dolaylarında bir azalma. Bu oran, yabancı aşılarda 3 ile 5 oranları arasında değişiyor. Aşının Delta mutasyonuna karşı etkinlik oranı yüzde 90 dolaylarında” ifadelerini kullandı. tamamı için tıklayınız

Sputnik V’nin geliştiricisi Gamaleya Enstitüsü: Yeni varyant aşıları üretmemiz gerekirse, bunu bir haftada yapabiliriz

Sputnik V aşısının geliştiricisi olan Gamaleya Enstitüsü’nün Direktörü Aleksandr Gintsburg, mevcut aşıların yeni koronavirüs varyantlarına karşı yeterince antikor gelişmesini sağlamaması hâlinde, yeni aşılar geliştirebileceklerini belirtti. Gintsburg, yeni aşıyı üretmenin sadece bir haftalarını alacağını ekledi.

Gamaleya Enstitüsü Direktörü  Gintsburg, Rossiya-1 televizyonuna demecinde, S proteininin yapısında çok ciddi bir değişiklik olan yeni bir virüs varyantının ortaya çıkması hâlinde, yeni varyant aşılarının geliştirilmesi gerekebileceğini belirtti.