Ana Sayfa GETAT Nitrat zengini sebze tüketmek ve Akdeniz Diyeti

Nitrat zengini sebze tüketmek ve Akdeniz Diyeti

Günde bir porsiyon nitrat zengini sebze tüketmek kalp hastalığı riskini azaltabilir

Bilim insanları, günde bir porsiyon nitrat zengini sebze tüketiminin kalp hastalığı riskini azalttığını tespit etti.

Avusturalya’daki Edith Cowan Üniversitesinden araştırmacılar, düzenli olarak nitrat açısından zengin sebze tüketiminin tansiyon üzerindeki etkisini araştırdı.

Araştırmacılar, nitrat bakımından zengin sebze tüketiminin kalp hastalığı riskini yüzde 12 ila 26 azaltabileceğini ortaya koydu.Çalışmada kapsamında, araştırmacılar, 23 yıl boyunca “Danimarka Diyet, Kanser ve Sağlık Çalışması”na katılan 50 binden fazla kişinin verilerini inceledi.

Araştırma ekibinden Catherine Bondonno, düzenli olarak nitrat zengini sebze tüketiminin bacaklardaki kan damarlarının daralmasıyla bilinen bir tür kalp hastalığı olan periferik arter, kalp krizi, felç ve kalp yetmezliği gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürdüğünü tespit ettiklerini kaydetti.

Bondonno, söz konusu sebzelerden günlük bir porsiyon tüketiminin yeterli olacağı, daha fazla tüketimin daha verimli sonuçlar almada etkisinin bulunmadığını bildirdi.

Kan basıncını düzenleyici özelliği olduğu bilinen nitratın ıspanak, kırmızı pancar, lahana, brokoli, marul ve dereotu gibi sebzelerde bulunduğu belirtiliyor.

Akdeniz diyetinin bunama riskini azalttığı ortaya çıktı

Yeni bir araştırma, Akdeniz diyetinin, bunama riskini azaltabileceğini ortaya koydu.

Bulgulara göre Akdeniz’in geleneksel beslenme düzeni, Alzheimer hastalığının alamet-i farikası sayılan amiloid ve tau proteinlerinin beyinde birikmesine engel olabilir.

NewYork Presbiteryen Hastanesi’nin Alzheimer Önleme Kliniği’nde yönetici Dr. Richard Isaacson, “Bu önemli çalışmada, araştırmacılar yalnızca bilişsel işlevi (özellikle hafızayı) iyileştirmenin değil, aynı zamanda Alzheimer patolojisi riskini azaltmanın da mümkün olduğunu gösterdi” diye konuştu:

Çoğu kişi beyin sağlığını kontrol etmenin mümkün olduğunun farkında değil, ancak bu çalışma bize mümkün olduğunu gösteriyor.

Amerikan Nöroloji Akademisi’nin tıp dergisi Neurology’de yayımlanan araştırmada Alzheimer olma riski yüksek 343 kişi incelendi ve bilişsel açıdan sağlıklı 169 denekle karşılaştırıldı.

Araştırmacılar ilk olarak katılımcıların dil ve hafıza gibi bilişsel becerilerini test etti. Ardından beyin hacimlerini ölçtü ve omurilik sıvıları alarak amiloid ve talu proteinlerinin seviyesini inceledi.

Bundan sonra katılımcılara beslenme alışkanlıklarıyla ilgili sorular yöneltildi ve Akdeniz diyetine ne kadar uydukları tespit edildi. Diyete uymayan kişilerin omurilik sıvısında uyanlara göre daha fazla amiloid ve tau birikimi görülmüştü.

Ek olarak beyin taramaları, Akdeniz diyetine uymayan kişilerin beynindeki hipokampus gibi Alzheimer’la ilişkili bölgelerin daha fazla yaşlandığını saptadı.

Araştırmanın yazarı Tommaso Ballarini, “Bu bulgular, yediklerinizin daha sonra hafıza becerilerinizi etkileyebileceğini gösteren kanıtlara katkıda bulunuyor” dedi.