Ana Sayfa Tıp&Sağlık Covid-19 da “Androjenetik alopesi”ye bağlı yeni biyobelirteç

Covid-19 da “Androjenetik alopesi”ye bağlı yeni biyobelirteç

Kel erkekler Covid-19’a karşı iki buçuk kat daha fazla risk taşıyor

ABD’nin California eyaletinde yer alan Applied Biology adlı bilim şirketinden araştırmacılar, kellikten muzdarip erkeklerin şiddetli Covid-19’dan etkilenme ihtimalinin, tam saçlı bir başa sahip erkeklere göre  2,5 kat daha fazla olduğunu konusunda uyarıda bulundu.

“Androjenetik alopesi” olarak adlandırılan  erkek tipi kellik, 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık yüzde 50’sini etkileyen yaygın ve genetik bir saç dökülmesi şekli olarak ortaya çıkıyor. tamamı için başlığa tıklayınız

Novel biomarker linked to hair loss can determine COVID severity in men

LUGANO, 6 Mayıs 2021- Araştırmacılar, YBÜ’ye yatış riski en yüksek olan erkek COVID-19 hastalarını tanımlamak için yeni bir biyobelirteç keşfettiler. Bugün EADV’nin 2021 Bahar Sempozyumunda sunulan bulgular, erkek cinsiyet hormonu androjenine duyarlı genetik özelliklere (fenotipler) sahip erkeklerin şiddetli COVID-19 hastalığı yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Male balding is a major risk factor for severe COVID-19

To the Editor: Recent observations by Wambier et al suggest that men with pattern baldness are at high risk for severe symptomatic COVID-19 infection. Two preliminary studies ,  noted high rates of androgenic alopecia in men hospitalized for severe COVID-19. Both of these uncontrolled observational studies were limited by small sample size. To further evaluate this intriguing observation, we examined severity of hair loss in 1941 hospitalized male patients tested for COVID-19 using data from the UK Biobank. We conducted multivariable logistic regression analysis, where the outcome was a positive COVID-19 test result, and the main variable of interest was severity of balding. Other variables accounted for were age, body mass index (BMI), hypertension, dyslipidemia, and diabetes.