Ana Sayfa İlaç Yüksek kalite, İleri teknoloji: Vem İlaç Oftalmoloji

Yüksek kalite, İleri teknoloji: Vem İlaç Oftalmoloji

Gökçe Altan, Vem Oftalmoloji Grubu Ürün Müdürü

İleri teknoloji ile üretilen yüksek kalitedeki Oftalmoloji ürünlerini tıbbın hizmetine sunan Vem İlaç, 20 yıldır konusunda uzman, eğitimli ve deneyimli kadrosu ile sürdürülebilir büyüme vizyonu ile hareket ediyor.

Vem İlaç, yüksek kalitede ve ileri teknoloji gerektiren ürünlerini 20 yılı aşkın süredir tıbbın hizmetine sunuyor. Vem İlaç’ın Oftalmoloji alanında merak edilenlerini Vem Oftalmoloji grubu ürün müdürü, Gökçe Altan aktardı;

20 yıllık sektör geçmişimin ilk yıllarında sahada, devamındaki 13 yılda ise Pazarlama Departmanında ağırlıkları zaman zaman değişmekle birlikte ilaç, tıbbi cihaz ve OTC ürünler olmak üzere çok geniş bir yelpazede Ürün Müdürlüğü görevimi sürdürdüm. 2020 yılının başından bu yana ise Vem İlaç Pazarlama Departmanı bünyesinde, yöneticimiz Gözde Akoğlu ile birlikte Oftalmoloji Grubu ürünlerinin Ürün Müdürlüğünü yapmaktayım.

Türkiye’nin ilaç sanayinde güçlenmesinin önemi ve bilinci ile kurulmuş olan Vem İlaç, yüksek kalitede ve ileri teknoloji gerektiren ürünlerini 20 yılı aşkın süredir tıbbın hizmetine sunuyor. Vem İlaç vizyonunu, “Bireylerin yaşamında fark yaratabilmek düşüncesi ile yenilikçi çözümler geliştirmek ve sürdürülebilir bir büyümeyi hedeflemek” olarak tanımlamaktadır. Bu vizyona hizmet edecek şekilde ÇOS Bölgesinde 25 bin metrekare kapalı alanda kurulu EU GMP onaylı fabrikamızda, son model teknoloji ile üretim yapmaktayız. Oftalmoloji ürünlerimizin yanı sıra Nefroloji, Göğüs Hastalıkları, Gastroenteroloji, Pediatri, Üroloji, Dermatoloji, Kardiyoloji ve KVC, Yoğun Bakım, Anestezi gibi birçok farklı tedavi alanında kullanılan ürünleri de Türk tıbbının hizmetine sunmaktayız. 2021 yılı içerisinde Onkoloji tesisimizde üretilecek olan steril ürünleri Türk Tıbbının hizmetine sunacağımızı gururla paylaşmak isterim. Ülkemizin geleceğine olan inancımızdan ötürü çok daha büyük projelerin altına imza atmak için yoğun çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. İşimizin özü insan ve tüm Vem İlaç ailesi olarak “İnsan için çalışıyoruz”.

Dahil olduğumuz Oftalmoloji pazarları; Kuru Göz, Glokom, Oküler Enfeksiyon, Makula Dejenerasyonu ile Göz sağlığı ve görme fonksiyonu desteklenmesi için global guideline’ların önerilerine harfiyen uyulan ARGE aşamasında, mükemmeli hedefleyerek ürettiğimiz Vitamin&Mineral desteği olarak sınıflandırmamız mümkün. İnovatif ürünler yaratma heyecanımızdaki asıl kaynağımız işte bu “insan için çalışma” bilinci. Bu kurumsal bilinç bizi en iyisini sağlama çabasına itiyor. Bu hedefe bizi ulaştıracak ürünler ile 2021 yılı tam bir lansman yılı Vem Oftalmoloji’nin.

İnovasyon ve AR-GE

Öncelikle Vem İlaç’ın bu iki önemli beklentiyi karşılamaktaki hevesi, ürünlerimizin pazara sunumu sonrasında da hiç geçmiyor, bunu söylemeliyim. Uluslararası guidelinelar, fikir liderlerimizin görüşleri ve tüm Göz Doktoru ve Eczacılarımızın bildirimlerini mutlaka pazarda bulunduğumuz süreçte de daha iyisine ulaşmak için işaret kabul ediyoruz.  2021’in de ilk haberi bu çalışma önceliğimizin bir yansıması olacak aslında. Geçmiş eğilim ve teknolojileri bir kenara bırakıyor ve talep edilen, ihtiyaç duyulan ve hasta uyumunu hastayı tedavi yan etkilerinden arındırarak artıracak bir önemli yeniliği Brimonidin tartarat etkin maddeli ürünümüz ile hayata geçiriyoruz. 2021 yılında PREZERVANSIZ (KORUYUCUSUZ) Brimonidin ile Glokom monoterapi seçeneği olarak satışa sunuldu. Bu şekilde uzun süreli koruyucu içeren antiglokomatöz kullanımına bağlı beklenen ve büyük bir risk olarak kabul edilen Oküler Yüzey Hastalığı riskinden doktorlarımızı ve hastaları kurtarıyoruz. 2021’in ilk haberi Vem Oftalmoloji adına gurur duyduğumuz bir ürün geliştirme ile Prezervansız Brimonidin ürünümüzün Glokom tedavisinde beklentiyi kusursuz karşılayabilecek forma kavuşmuş ve satışa sunulmuş olması.

Vem İlaç Oftalmoloji Alanı yenilikleri

Vem ilaç olarak bir sonraki lansmanımız KORUYUCUSUZ Brimonidin içeren ürün relansmanımız sonrasında, portföyümüzü tamamlayıcı daha da ötesinde alanındaki eksiği tamamlayıcı bir diğer KORUYUCUSUZ, tek kullanımlık flakonlarda Latanoprost ile olacak. Yılın ilk yarısında Latanoprost içeren Koruyucusuz, flakon formundaki ürünümüzü, geri ödeme kapsamında glokom monoterapi seçeneği olarak Oftalmoloji camiasının kullanımına sunacağız. Bununla da kalmayarak yine yılın ilk yarısında “KORUYUCUSUZ GLOKOM TEDAVİSİ” çatısı altında bir de kombine tedavi segmentine, yine tek kullanımlık flakonlarda koruyucusuz Dorzolamid+Timolol kombinasyonu ile açılımda bulunmak hedefindeyiz.

Oftalmik Enflamasyon ve Enfeksiyon hastalıkları alanındaki Aminoglikozid türevi Antibiyotik ve steroid kombinasyonlarından oluşan lansmanlarımızın ilki Netilmisin+Deksametazon ise Vem İlaç’ın Ocak ayı sonunda kullanıma sunduğu ve rüzgârımıza yön verecek diğer bir ürünümüz.

Bu konuda son olarak şunları söyleyebilirim; bizim açımızdan daha devamı da gelecek bu her biri ayrı inovatif, önemli değer sunan ürün lansmanı haberlerini zamana yaymakta, Oftalmoloji alanı açısından ise Vem İlaç’ın takip edilmesinde fayda var.

Vem İlaç olarak yüksek teknoloji ile harmanlanan üretim tesisi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca akredite edilmiş 17. AR-GE merkezine sahip oluşu ve özellikle Oftalmoloji alanında flakon üretiminde birçok ek değer katan BFS teknolojisi ile Oftalmoloji alanı için daha çok güzel haberlerimiz olacak…

BFS Teknolojisi

BFS teknolojisi VEM İlaç’ın flakon ürünlerinin üretiminde kullandığı bir teknoloji. Özetle anlatmak gerekirse “Blow-Fill-Seal” işlem adımlarının baş harfleri ile tanımlı bir teknoloji. Bu üretim sisteminde polietilen granül yani flakonların hammaddesi, üretim makinasına konulduktan sonra, hiç el değmeden flakon şişirilir, ilaç flakona doldurulur ve ağzı kapatılır. Bitmiş ürün olarak makinadan çıkar. BFS, çok ileri bir teknoloji, tamamen kapalı ve steril bir sistemdir. Flakon formundaki Oftalmik ürünlerimiz Sodyum Hyaluronat içerenler de dahil olmak üzere bu teknoloji ile üretiliyor.

Kuru Göz semptomlarının tedavisinde, epitel dokunun rejenerasyon kabiliyetini desteklemekte klinik çalışmalarla ispatlanmış etkinliğiyle rutin tedavi reçetelerinde yerini almış doğal göz yaşı polimeri Sodyum Hyaluronat,  içeren ürünlerimiz %0,15 ve %0,2 konsantrasyonlarında iki farklı marka ile kullanıma sunulmuş durumda. Yoğun (%0,2)  konsantrasyonda sunulmuş olan ürünümüz ARTİCAN, geri ödemedeki ürünlerden %33 daha yüksek konsantrasyona sahip. Doğal gözyaşı polimeri Sodyum Hyaluronat’ı daha yoğun içermesi sayesinde ARTİCAN ile artık günlük hayatımızda ekran başında geçirdiğimiz süreler, çevre kirliliği vs. gibi göz kırpma sıklığımızı düşüren veya gözlerin partiküllerden arınma ihtiyacını artıran nedenlerin göz sağlığına olumsuz etkilerini kuvvetle hafifletmek mümkün. Ek olarak cerrahi müdahalelerin etkisi ile ortaya çıkan epitel hasarının tamiri için ARTİCAN yine çok değerli bir destek. Benzeri şekilde uzun süreli kontakt lens kullanan kişilerde lens uyumu için lensin gözyaşında yüzmesi gerekir ki, bu noktada gün içerisinde doğal gözyaşı polimeri Sodyum Hyaluronat içeriği yüksek ARTİCAN ile göz yüzeyinde yüksek koruma ve rahatlama sağlanır. Daha önce bahsettiğim gibi sadece etkin madde değil hasta uyumuna gösterdiğimiz öncelik ile birlikte ARTİCAN  da ÇOS’deki üretim tesisimizde yine BFS teknolojisi ile üretiliyor. Bu teknoloji sayesinde tamamen steril şartlarda el değmeden yapılan üretimde yine koruyucusuz, kontakt lenslerle birlikte kullanılabilen 30 flakon içeriği ile Sodyum Hyaluronat, beklentiyi karşılamanın ötesinde sanırım çıtayı da artık bir üst seviyeye taşıyan bir seçenek oluşturuyor.

OCUNET, Göz Sağlığının ve Görme Fonksiyonun Korunmasında Vitamin&Mineral takviyesi

OCUNER tam olarak ARGE farkındalığı sonucu geliştirilmiş bir vitamin&mineral takviyesi. AREDS ve CARMISS gibi iki uluslararası kabul görmüş, guideline niteliğindeki çalışma grubu sonuçlarının önerdiği vitamin ve minerallere yer veren, beraberinde özellikle göz sağlığı için önerilen ASTAKSANTİN ile güçlendirilmiş bir destek tedavi ürünüdür. Göz sağlığının, görme fonksiyonlarının desteklenmesi ve dünyada görme kaybına neden olan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan Makula Dejenerasyonunun ilerleyişinin önüne geçmekte destek sağlayan içeriği ile OCUNET tam anlamıyla karşılamaktadır. Günde 1 kapsül kullanımı yine kullanıcı dostu bir unsur elbette.

Göz sağlığının korunması için önerilen Astaksantin, Lutein, Zeaksantin, Omega 3, C vitamini, E vitamini, Çinko, Bakır miktarlarını günlük diyet ile almak neredeyse mümkün değil. Ancak günde 1 kapsül OCUNET ile göz sağlığını ve görme fonksiyonlarını korumak isteyen her kişiye bu değeri sunabiliyoruz. Gerçi görmekten isteyerek vazgeçmek mümkün değil göz sağlığını korumak istemeyen elbette yoktur ancak henüz bu destek ihtimalinden haberdar olmayanlar olabilir.

Bu noktada ilk basamak sağlık danışmanı rolleri ile Eczanelerimizin,  bu bilincin oluşmasında desteği çok önemli. Bahsettiğimiz fonksiyonlar kaybedene kadar kıymetinin farkında olmadığımız ancak temelde hayata açılan pencerelerimiz demek. Ben 1 yıl kadar görme engelli ilkokul çocuklarına öğretmenlik yaptım. Sağlıklı görme fonksiyonlarına sahipken aklımıza kaybı ihtimalini hiç getirmiyoruz ama diğer yandan da bir anlık karanlığa bile tahammül edemiyoruz. Görme engelli çocukların yaşamına dâhil olduğum o dönemde, görme kaybıyla bir yaşamda değişmeyen neredeyse hiçbir şeyin kalmadığını ve bu kaybın tasvir edebileceğimizin çok üzerinde bir kayıp olduğunu yakından gözlemledim. İşte tam da bu yüzden bizi yaşama direk bağlayan pencerelerimiz gözlerimiz ve fonksiyonel sağlığını elimizden geliyorken, özellikle yaş ilerledikçe zamanın, çevrenin, aydınlatmanın vs. etkilerinden korumaya çalışmalıyız.

Bu nedenle de bilimsel olarak içeriğinin beklentiyi kapsamlı bir şekilde karşılayabileceğinden emin olduğumuz içerik ve miktara sahip, üretim kalitesi onaylı bir vitamin mineral desteği kullanılmalı. OCUNET günde 1 kapsül ile işte bunu sağlıyor, bizi hayata bağlayan pencereleri açık tutmamıza fırsat yaratıyor.

Kalite standartları

Kalite Kontrol Laboratuvarlarında yine son teknolojiye sahip analitik ekipmanlarla, tüm başlangıç malzemeleri, bitmiş ürün ve stabilite numunelerinin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri ile üretim alanlarının çevre kontrolleri cGLP kuralları doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Ayrıca Kalite Güvence departmanımız, bölge müdürlüklerimize bağlı faaliyet gösteren saha teşkilatımız, medikal departmanımız ve elbette pazarlama departmanı tam bir işbirliği ile ürünlerimiz için satış sonrası destek konusunda her zaman koordine bir çalışma içinde ilerliyoruz.

Vem Oftalmolojinin lansman yılı olarak tanımladığımız 2021’in tüm sağlık çalışanlarının yüklerinin hafiflediği, toplum sağlığının Covid19 salgınının etkilerinden sıyrılarak düzeldiği günleri paylaşacağımız bir yıl olmasını diliyorum. Vem Oftalmoloji haberleri ile tekrar görüşme üzere…