Ana Sayfa Ana Sayfa Sars-Cov2 hücre içi girişi için kolesterole mi ihtiyaç duyuyor? Statin ilaçları kullanılabilir...

Sars-Cov2 hücre içi girişi için kolesterole mi ihtiyaç duyuyor? Statin ilaçları kullanılabilir mi?

Princeton Üniversitesi’ne bağlı faaliyet gösteren Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nden (HHMI) bilim insanları, corona virüsle mücadelede kolesterolün en büyük engellerden biri olduğunu ortaya koydu. Profesör Doktor Clifford Brangwynne liderliğinde yapılan çalışmada, corona virüsün hücrenin koruyucu zarını geçmek için bir yağ molekülü olan kolesterolden yardım aldığı görüldü.

SARS-CoV-2, Hücreleri İstila Etmek ve Mega Hücreler Oluşturmak İçin Kolesterole İhtiyaç Duyar

Bulgu , statinler olarak bilinen kolesterol düşürücü ilaçlar alan COVID-19 hastalarında görülen daha iyi sağlık sonuçlarının altında yatabilir . Bilim adamları henüz sorumlu mekanizmayı oluşturmamış olsalar da, bu çalışma ve geçen sonbaharda yayınlanan bir başka çalışma , ilaçların SARS-CoV-2’yi kolesterolü reddederek hücrelere girmesini engellediğini öne sürüyor.

KOLESTEROL CORONA VİRÜSÜN HÜCRELERE GİRMESİNE NEDEN OLUYOR

Brangwynne ve ekibi, damarları tıkayan kolesterol birikintilerinin corona virüsün hücreleri açıp içeri girmesine ve çoğalmasını sağladığını keşfetti.

“BioRxiv” adlı web sitesinde ön baskısı yayımlanan çalışmanın başyazarı Brangwynne,“Kolesterol, hücreleri ve corona virüs dahil bazı virüsleri çevreleyen zarların ayrılmaz bir parçasıdır. Bu yüzden enfeksiyon için bu kadar önemli olması mantıklı” ifadelerini kullandı.

KOLESTEROL İLAÇLARI COVİD-19’A KARŞI KORUYABİLİR

Diğer taraftan, araştırmanın yazarları, çalışmanın bulgularının statin olarak bilinen kolesterol düşürücü ilaçları alan Covid-19 hastalarının neden daha çabuk iyileştiğini açıklayabileceğini söyledi. Bilim insanları, statin ilaçlarının  corona virüsün kolesterolü reddetmesini sağlayarak hücrelere girmesini engellediğini öne sürdü.

COVİD-19’A KARŞI MÜCADELEDE YENİ BİR ADIM

Bununla birlikte Brangwynne, kolesterolün öneminin keşfinin bilim insanlarının, çoğu insan aşılanana kadar Covid-19’u  tedavi etmek için yeni önlemler geliştirmesine yardımcı olabileceğini aktardı.

Çalışma ayrıca. Covid-19  hastalarının akciğerlerinde bulunan dev bileşik hücrelerin oluşumuna ışık tutuyor. Bilim insanları yaptıkları kolesterol deneylerinde, mikroskop altında benzer mega hücrelerin ortaya çıktığını gördü.

SARS-CoV-2 Requires Cholesterol for Viral Entry and Pathological Syncytia Formation