Ana Sayfa Ana Sayfa Pandemi biter mi? ABD halkının 3’de 1’i aşıya mesafeli!

Pandemi biter mi? ABD halkının 3’de 1’i aşıya mesafeli!

Associated Press haber ajansı ve NORC Kamu İşleri Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen anket, Amerikalılar’ın yüzde 67’sinin aşı yaptırmayı planladığını ya da zaten aşı olduğunu, yüzde 15’inin kesinlikle aşı yaptırmayacağını, yüzde 17’sininse büyük olasılıkla aşı yaptırmayacağını ortaya koyuyor. Katılımcıların birçoğu, aşı güvenliği ve etkinliği konusunda şüpheleri olduğunu ifade ediyor.

VOA: Buna göre her 3 Amerikalı’dan biri, kesinlikle ya da büyük olasılıkla Corona virüsü aşısı yaptırmayacağını söylüyor. Uzmanlar, araştırma sonucunu, salgını sona erdirmek için gereken toplumsal bağışıklık seviyesine ulaşma yolunda olumsuz bir gelişme olarak değerlendiriyor.

AP-NORC anketi, ABD’de kitlesel aşı çalışmalarının başlatılmasının üzerinden bir buçuk ay geçmesine rağmen aşılara ilişkin şüphe ve tereddütlerin hala devam ettiğini ortaya koyuyor. Ankete göre genç yetişkinler, üniversite diploması olmayanlar, siyahlar ve Cumhuriyetçi Partili seçmenler arasında aşı şüpheciliği daha yaygın. Amerika’nın önde gelen bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci’ye göre 470 bin Amerikalı’nın ölümüne yol açan Corona pandemisini sona erdirmek için ABD nüfusunun yüzde 70 ila yüzde 85’inin aşılanması gerekiyor. Dr. Fauci, kısa süre önce, Corona virüsünün daha bulaşıcı olan yeni varyantlarının yayılmasının, daha fazla insanın daha hızlı şekilde aşılanması gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi.

ABD’de nüfusun yüzde 67’sini aşılamak toplum bağışıklığı sağlar mı?

Harvard Üniversitesi’nden hastalık dinamikleri uzmanı William Hanage, nüfusun üçte ikisinin aşılanmasının toplumsal bağışıklık sağlamada yeterli olmayacağı görüşünde. Uzman, “Somut bir etki görmek için nüfusun çok daha büyük bir oranını aşılamanız gerekiyor” diyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre ABD’de şimdiye kadar yaklaşık 33 milyon kişiye, bir başka deyişle nüfusun yaklaşık yüzde 10’una en az bir doz aşı yapıldı. 9 milyon 800 bin kişi ise iki dozla aşılanma sürecini tamamladı.
görsel