Ana Sayfa Hukuk&Etik Aşı satıyorlar, risk almıyorlar!

Aşı satıyorlar, risk almıyorlar!

Gizli belgelerde Avrupa Birliği’nin Pfizer/BioNTech aşısını “şüpheli, pahalı ve üretici sorumluluğu” olmadığı için almak istemediği ortaya çıktı.

Ali GÜLEN-Sözcü

DÖRT NEDENDEN İSTEMEDİLER

Komisyonda, bu aşıların “pahalı olması, mRNA teknolojisinin güvenirliliğini kanıtlamaması, saklama- nakliye sorunları, üreticinin sorumluluk almaması” nedenlerinden dolayı tercih edilmeyeceği görüşü ağır bastı. Pfizer/BioNTech üretim ve teslimatta sorumluluk almama konusunda diretince, çok az AB üyesi ülke bu aşılardan istedi. Herkesin gönlünde, klasik yöntemle üretilen ve ucuz olan aşılar vardı. AstraZeneca aşısı da öne çıktı.

Aşı için ilk oluşturulan komisyonun başına, Güney Amerika ekonomik bloğu Mercosur ile AB için zorlu ticaret anlaşmasını tamamlamış olan İtalyan Sandra Gallina devraldı. Avusturyalı Clemens Auer eş başkan oldu.

AŞI SATIYORLAR, RİSK ALMIYORLAR

Bu komisyon, 18 Haziran’daki toplantısında aşı şirketleriyle müzakere edecek isimleri belirledi. Alman Sağlık Bakanlığı’ndan bir daire başkanının da aralarında bulunduğu yedi ülkeden delege bu grupta yer aldı. Farkla tarihlerde aşı firmaları ile bir araya gelindi ve BioNTech ve CureVac görüşmelerinde Berlin temsilcisi de vardı.