Ana Sayfa Ana Sayfa Yeni varyantlar sonrası AB’de seyahat kısıtları tartışılıyor

Yeni varyantlar sonrası AB’de seyahat kısıtları tartışılıyor

AB liderleri, Perşembe gecesi yaklaşık dört saat süren sana zirve toplantısında pandemi nedeniyle alınabilecek yeni önlemleri ele aldı.

BBC: Zirvenin ardından bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Hem ülkelerin kendi içinde hem de diğer ülkelere zaruri olmayan nedenlerden dolayı yapılacak seyahatlerden güçlü bir şekilde vazgeçirmemiz gerekiyor” dedi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de zorunlu olmayan seyahatlerin kısıtlanmasına ilişkin ek kısıtlayıcı önlemlere gerek duyulabileceğini ve bu konuyla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü belirtti.

Yeni varyant 60’dan fazla ülkede, peki aşı etkili mi?

Sınırların kapatılmasında uzlaşma yok

Zirvede Yunanistan gibi turizmi korumak isteyen üyelerle Macaristan gibi virüsün hızını kesmek için radikal önlem alınmasını savunan üyeler, aşı olanlara sınırların açık olmasını içeren “aşı pasaportu” sistemini önerdi.

VOA: Ancak AB yönetimi ve Fransa başta olmak üzere bazı üyeler aşıya henüz herkesin erişimi olmadığı için bunun etik olmayacağı görüşünü gündeme getirdi. Ayrıca aşının virüsün bulaşıcı etkisini tümüyle azaltıp-azaltmadığının da henüz bilinmediği vurgulandı.

Aşı pasaportuna karşı çıkan üyeler bu uygulamanın pek çok teknik altyapı gerektireceğine de dikkat çekti, bunun yerine negatif PCR Corona virüsü testinin zorunlu hale getirilmesinin daha doğru olacağı görüşüyle AB iç sınırlarında da test zorunluluğu getirilmesi önerisini savundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zirvede, ülkesinde, Pazar gecesinden itibaren, AB içindeki diğer ülkelerden gelen yolculara da test zorunluluğunun uygulamaya koyulacağını açıkladı. Zirvenin sonunda ortak bir karar alınmadı, ancak 10’un üzerinde ülke önümüzdeki Pazar gecesinden itibaren negatif PCR Corona virüsü testini zorunlu tutma olasılığını benimsedi.

Zirve sonrası basın toplantısı düzenleyen AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, mutasyona uğrayan yeni tip virüsün tüm Avrupa’da hızla yayılmakta olduğunu ve bu durumu çok ciddiye aldıklarını dile getirdi.

‘‘Aşı sertifikası’’ ya da ‘‘aşı pasaportu’’ gibi konuların AB içinde bölünme yarattığına dikkat çeken Konsey Başkanı Charles Michel, “Tıbbi kullanım için bir sertifikaya dahil edilecek ortak unsurlar üzerinde tüm üyelerin mutabık kalması gerekir. İç sınırlarımızı açık tutacağız ama aynı zamanda seyahatlere de sınırlama getirilmeli” dedi.