Ana Sayfa Ana Sayfa Vaka sayısı 100 milyona dayandı! Kısıtlamalar devam; mutasyonlar, aşı tedariki….!

Vaka sayısı 100 milyona dayandı! Kısıtlamalar devam; mutasyonlar, aşı tedariki….!

Birçok ülkede önlem amaçlı kısıtlamalar da çeşitli seviyelerde devam ederken, yetkililer ve toplumlar devreye sokulan aşı programlarının salgının yavaşlamasında olumlu etki yaratmasını umut ediyor. Bahar aylarının da salgının şu anki ulaştığı noktadan yeniden düşüşe geçmesini sağlayabileceği tahmin ediliyor.

VOA: 20 binden fazla kişinin salgın nedeniyle yaşamını yitirdiği ve yaklaşık 690 bin vakanın tespit edildiği Belçika’da Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Yves Van Laethema da beklentilerini şu sözlerle ifade etti: “Şu an virüs hala oyunda önde gidiyor ancak bizim de iki iyi oyuncumuz var: aşı ve bahar.”

Diğer taraftan, Avrupa genelinde AstraZeneca aşısının ilk etapta hedeflendiği miktarda tedarik edilemeyeceği açıklandı. Firmadan yapılan açıklamada, Avrupa’daki üretim alanında planlanan miktardan daha az aşı üretilebildiği belirtildi. AstraZeneca bununla ilgili başka ayrıntı henüz paylaşmadı.

İlk doz yüzde 50 ve mutasyonlara etkisiz!

Pfizer ve BioNTech firmalarının ortak geliştirdiği aşının dağıtım planı da stoklardaki yetersizlik nedeniyle geçici olarak aksamıştı.

Amerika’da da aşılama sürecinde bürokratik aksaklıklar, aşı stoklarındaki azalma, dağıtım sıkıntıları gibi çeşitli sorunlarla karşılaşıldı. Ülke genelinde çok sayıda Amerikalı’nın aşı randevularının iptal edildiği belirtiliyor.

Covid-19 aşısı: AB ülkeleri Pfizer/BioNTech’in teslimatlarında yaşanan gecikmelerden şikayetçi

En az altı AB üyesi, yaşanan bu gecikmeyi “kabul edilemez” olarak tanımladı ve bu durumun aşılama sürecinin genelinin güvenirliğini sarstığını belirtti.

İsveç, Danimarka, Finlandiya, Litvanya, Letonya ve Estonya sağlık bakanları, yazdıkları mektupta, Avrupa Komisyonu’ndan “teslimatların zamanında yapılabilmesi için istikrar ve şeffaflık sağlanması” amacıyla Pfizer ve BioNTech’e baskı kurmasını istedi.

Pfizer-BioNTech’ten sonra AstraZeneca da yetiştiremiyor: Yüzde 60 düştü

Dünya corona virüsü salgınından kurtulmak için dört gözle aşıya ulaşmayı beklerken, üretim krizi derinleşiyor. Pfizer-BioNTech’ten sonra AstraZeneca da mart ayı sonuna kadar yapacağı teslimatların yüzde 60 düştüğünü duyurdu.

harita